Connect with us

Video

Zazaca konuşmasıyla lince uğradı

Üniversiteler Arası Dünya Boks Şampiyonası’nda şampiyon olan 21 yaşındaki sporcu Erivan Barut, TRT Kurdi’de Stêrkên Sporê (Sporun Yıldızları) isimli programa katıldı. Programda Kürtçe’nin Zazaca (Kırmançki-Zazaki) lehçesinde kendini ifadeye etmeye çalışan Barut’un konuştuğu video sosyal medyada gündem oldu.

Tunceli’de imkansıza inat gösterdiği gayreti ve çalışmasıyla Kick Boks’ta Avrupa şampiyonu dahi olan sporcumuz Erivan Barut,sosyal medyada lince uğramaya devam ediyor.

ELEŞTİRENLER ACABA ZAZACA’YI KONUŞABİLİYOR MU?

Barut’un sık sık Türkçe kelimeler de kullandığı konuşması kimi sosyal medya kullanıcısınca eleştiriyle karşılandı. Bunun üzerine genç sporcu Barut, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Yaşananları “linç” olarak nitelendiren Barut, Twitter mesajlarında şu ifadeleri kullandı:

Merhaba. Herkesin bildiği üzere TRT Kurdi’de katıldığım programın formatı gereği ana dilde  Zazaca (Kırmançki) konuşmam istenmişti. Ben ana dile hakim olamadığımı belirtip dilim döndükçe kendimi ifade etmeye çalışmıştım. Sonra sosyal medyada lince tabi tutulduğumu fark ettim.

Lütfen Dersim’in çocuklarını ana dilimizden mahrum etmeyelim. Tüm diller tarihin öncelerini arşınlayıp günümüze gelmekte. Bize miras bırakılan bu  cevheri yok olmaktan kurtaralım… Düşülen durum bir halkın trajedisi sanıyorum. Ve bundan sonraki işlerim arasında dilimi öğrenmek de olacak kesin.

Dağlı bir kentin son kuşaklarından sadece bir tanesiyim. Benim gibi hatta benden daha kötüsü dilimize yabancı olan gençlerin sayısı o kadar çok ki anlatamam.

Ardından genç sporcu Barut, TRT Kurdi’nin de hesabını etiketleyerek, “Ben Dersimli sporcu bir gencim. Erivan Dersim’i dünyada temsil ediyor diye üzerine düşeni yapmayacağı anlamına gelmez. Madem kötürüm olmaya yüz tutmuş bir yanımızı gözler önüne serdim, bu hepimizin, bir toplumun sorunu diye düşünüp düşündürmeye de sevk etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir