Kültür & Sanat

Zagros Film Festivali başladı:15 Kürt yapımı izleyiciyle buluşacak

1 Mart’ta başlayan ve 31 Mart’a kadar sürecek 1. Zagros Online Kürt Film Festivali kapsamında 15 Kürt filmi çevrimiçi olarak izlenebilecek.

Festivale özel olarak hazırlanan  8’i uzun metraj 15 film yer alıyor. Kürtçenin farklı lehçelerinde çekilen filmler arasında Kürtlerle ilgili olan ilk filmler Grass ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) ilk yıllarında -1926’ta- gösterilen ve Kürtler hakkında çekilen ilk filmlerden biri olarak kabul edilen “Zerê” filmi de var. 

5 Kürt filminin çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşacağı festival, mart ayı boyunca sürecek. Festival kapsamında izlenebilecek filmler arasında Ali Kemal Çınar’ın “Gênco” filmi ile Aram Dildar’ın “Navnîşan” filmi de var.

Festival koordinatörü Simon Suleymani’nin, festival seyircisine çağrısı  şöyle

”Değerli sanatseverler, sinema tutkunları ve dünyanın dört bir yanından Kürt kültürünün dostları; Sınırları, coğrafyaları ve dilleri aşan birleştirici bir sanat etkinliği olan Zagros Film Festivali’ne hoş geldiniz.

İlk çevrimiçi Kürt film festivali olan bu etkinlik, Kürdistan’ın zengin ve çeşitli kültürel mirasını ve sinemanın gücünü küresel bir izleyici kitlesine sergilemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Kürt halkı tarih boyunca olağanüstü bir direniş göstermiş; zorlu koşullara ve farklı coğrafyalara dağılmış olmasına rağmen kültürünü, dilini ve hikâyesini korumuştur. Ortak bir kimlik ve miras etrafında birleştiler. Adını Kürdistan’ın varlığının ayrılmaz parçası olan Zagros Sıradağları’ndan alan bu festival, Kürt halkının zorluklarını ve güzelliklerini, umut ve hayallerini, direnişlerini ve zaferlerini sinema aracılığıyla aktarmayı amaçlıyor.

Zagros Film Festivali’nin 2024 seçkisinde birbirinden değerli yönetmenlerin imzasını taşıyan 15 benzersiz film yer alıyor. Bu filmler Kürdistan’ın çeşitli bölgelerinden geliyor ve Kürtçenin farklı lehçelerinde çekiliyor. Kürtleri konu alan ilk film Çimen ile ikinci film Zerê’nin gösterileceği festivalde, Kürt sinemasının geçmişinden bugüne yolculuğuna dikkat çekilirken, bu alandaki zengin miras ve gelecek perspektifleri de vurgulanıyor.

Sinema ve çevrimiçi dünya, Kürt halkı için sanatsal ve ifade edici bir çıkış noktası olmaktan çok daha fazlasını sunuyor; zorluklarla ve sınırlarla bölünmüş bir topluluğu ortak bir kimlik ve kültür etrafında bir araya getirme gücüne sahiptirler. Bu festival fiziksel sınırları aşarak dünya çapındaki Kürtleri ve Kürt kültürüne ilgi duyan herkesi bir araya getiriyor. Sinemanın evrensel dili sayesinde ortak anlayışın ve dayanışma ruhunun geliştirilmesi mümkündür.

Bu festival sadece Kürt sinemasının güzelliklerini ve zorluklarını paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda Kürt film yapımcılarına çalışmalarını küresel bir izleyici kitlesiyle buluşturmaları için bir platform sağlıyor. Çevrimiçi dünyanın sunduğu sınırsız erişim sayesinde her yerden katılım mümkün olup, Kürt kültürü ve sinemasının uluslararası alanda daha fazla tanınmasına katkıda bulunmaktadır. Bu festivali, dayatılan sınırları aşmaya, Kürtleri birleştirmeye, bütünleştirmeye yönelik bir adım olarak görmek gerekiyor.

Festivalimiz, farklı hikaye ve bakış açılarını bir araya getirerek sadece Kürtlere değil, dünya çapındaki izleyicilere zengin bir kültürel ve sanatsal deneyim sunmayı amaçlıyor. Sinemanın birleştirici gücüne inanan herkesi bu özel etkinliğe katılmaya ve Kürt sinemasının zorlu dünyasını keşfetmeye davet ediyoruz.

Katılımınız sizi bir film festivalinin parçası haline getireceği gibi, bu alandaki zengin kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi çabalarına da destek olacaktır. Sınırları aşan filmlerimiz aracılığıyla ortak dil ve anlayışta buluşalım. Daha anlayışlı, birlik ve barışçıl bir Kürdistan ve dünya için hep birlikte adımlar atalım. Festivalimize katılın ve Kürt sinemasının eşsiz yolculuğuna tanık olun. Sizi bu özel deneyimin parçası olarak sinemanın anlatısını keşfetmeye davet ediyoruz.

Festivalin açılış yılında yanımızda olan yönetmenlere teşekkür ederiz. Tekrar hoş geldiniz, festivalimizin tadını çıkarın.”

“Sevgili sanatseverler, sinema tutkunları ve dünyanın dört bir yanından Kürt kültürünün dostları; sınırları, coğrafyaları ve dilleri aşan birleştirici bir sanat etkinliğine, Zagros Film Festivali’ne hoş geldiniz. İlk çevrimiçi Kürt film festivali olan bu etkinlik, Kürdistan’ın zengin ve çeşitli kültürel mirasını ve sinemanın gücünü küresel bir izleyici kitlesine sergilemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

“Zagros Film Festivali’nin 2024 seçkisinde birbirinden değerli yönetmenlerin imzasını taşıyan 15 özgün film yer alıyor. Bu filmler Kürdistan’ın çeşitli bölgelerinden geliyor ve Kürtçenin farklı lehçelerinde çekiliyor. Kürtler hakkında çekilen ilk film olan Çimen (Grass) ve ikinci film Zerê’nin de gösterileceği festival, Kürt sinemasının geçmişten günümüze uzanan yolculuğuna dikkat çekerek bu alandaki zengin mirası ve gelecek perspektiflerini vurguluyor.

“Birleşik bir Kürdistan”

“Sinema ve çevrimiçi dünya Kürt halkı için sanatsal ve dışavurumcu bir çıkış noktasından daha fazlasını sunuyor; zorluklar ve sınırlarla bölünmüş bir topluluğu ortak bir kimlik ve kültür etrafında bir araya getirme gücüne sahipler. Bu festival fiziksel sınırları aşarak dünyanın dört bir yanındaki Kürtleri ve Kürt kültürüne ilgi duyan herkesi bir araya getiriyor. Bu festival, dayatılan sınırları aşmaya, Kürtleri birleştirmeye ve bütünleştirmeye yönelik bir adım olarak görülmelidir.

“Gelin sınırları aşan filmlerimiz aracılığıyla ortak bir dil ve anlayışta buluşalım. Daha anlayışlı, birleşik ve barışçıl bir Kürdistan ve dünya için birlikte adım atalım.”

“Birincisi Kürtçe filmler, İngilizce altyazılı olarak Kürtler ve dünya tarafından izlensin. Çünkü şu anda bile Kürtlerin kendilerinin filmlerinden haberleri yok.

İkincisi, Kürdistan’ın dört parçasına ait filmler bir araya getirmek ve çevrimiçi de olsa Kürt halkı arasındaki sınırları ortadan kaldırmak. Bu festival sayesinde Kars’tan Kirmaşan’a, Dersim’den Horasan’a, İstanbul’dan Paris’e herkes film izlemiş olacak.

Üçüncü hedef ise festivali devam ettirmek. Kültürel faaliyetler her zaman işgalcilerin saldırısı uğruyor ancak kimse internete dokunamaz. Artık hedefimiz her filmin binlerce kişi tarafından izlenmesi ve festivalin her geçen yıl daha da büyümesi.”

Festival kapsamında yarışmanın olmayacağını, dolayısıyla bir ödül de bulunmadığını kaydeden Süleymani, festivalin Paris Kürt Sinemacılar Derneği (KOSÎ) tarafından düzenlendiğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu