Bilim & Teknoloji

Z Kuşağı Apple’ı Android’den Çok Daha Fazla Tercih Ediyor

Z kuşağının, Android’den çok iPhone ürünlerini tercih ettiği ortaya çıktı.

Financial Times’ın yayınladığı yeni bir rapor, gençlerin Apple’ı ciddi oranda daha fazla tercih ettiğini ve bu durumun sosyal bir baskı oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Rapora göre, 1996 sonrası doğanların oluşturduğu Z kuşağı ABD’deki tüm iPhone sahiplerinin %34’ünü oluşturuyor. Samsung için ise bu oranın %10 olduğu, daha eskiden doğanlar için ise Android telefonlar ve iPhone’lar arasında daha eşit bir ayrım olduğu aktarılıyor.

Gençler, Apple sahibi olmamaktan endişe duyuyor

Webtekno’nun Financial Times’tan aktardığı haberde, genç kullanıcıların Apple sahibi olmamaktan dolayı endişe duyduğunu aktardı. Oluşan bu sosyal baskı da gençleri Apple ürünlerini ve hizmetlerini almaya iterken şirketin pazar payının birden çok ürün kategorisinde yükselmesini sağlıyor. Yani gençlerde Apple’a olan geçiş, yalnızca telefonlarda değil, diğer ürünlerde de mevcut. Rapor, bu kişilerin AirPods, Apple Watch ve Mac gibi cihazları daha çok alacağını söylüyor.

Canalys’in yaptığı bir araştırmaya göre Apple, dünya çapında satılan her 100 iPhone için 26 iPad, 17 Apple Watch ve 35 AirPods satıyor. Samsung ise aynı miktar için 11’den az tablet, 6 akıllı saat ve 6 kulaklık satıyor. Benzer oranlar diğer Android telefonlarda da mevcut. Bu durum da Apple’ın, Android’lerin genelinden daha pahalı olmasına rağmen gençler tarafından daha fazla tercih edildiğini bir kez daha gösteriyor.

Avrupa’da da benzeri bir durum mevcut

Canalys araştırması, Android’in daha büyük bir pazar hissesinin olduğu Avrupa’da da emsal eğilimlerin gördüğünü gösteriyor. Buna nazaran Batı Avrupa’daki 25 yaş altındaki Apple kullanıcılarının %83, iPhone kullanmaya devam etmek istiyor.

Z nesli yaşlandıkça ve yeni jenerasyonlar geldikçe bu trendin muhtemelen büyüyeceğini ve Apple’ın daha da yaygınlaşacağını kestirim etmek sıkıntı değil. Bu gerçekleşirse, rakip şirketlerin yeni müşteriler kazanması hayli zorlaşabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu