Politika

Yusuf Kaplan Diyarbakır’daki toplantıda ‘Kürdistan’ ismine karşı çıktı

 Diyarbakır’da düzenlenen “7’nci Âlimler Buluşması” konferansına katılan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, konuklar için geldikleri ülkeyi ifade eden tabelanın üzerinde “Kürdistan” yazılmasına karşı çıktı.

Diyarbakır’da Alimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema) tarafından gerçekleştirilen “7’nci Âlimler Buluşması” adlı konferansın ilk günkü oturumuna Kürdistan Bölgesi, Irak, Rojava, Suriye, Afganistan,  İran, Lübnan, Libya, Ürdün başta olmak üzere bir çok ülkeden konuklar katıldı.

Konferansın birinci oturumunda “İfsad hareketlerinin hedefine koyduğu gençlik, kadın ve aileyi korumada ulemanın görev ve sorumlulukları” konulu panelinde konuşan araştırmacı yazar Yusuf Kaplan, konferansa Kürdistan Bölgesi’nden katılan konukların önünde ismi ve geldikleri ülkenin yazıldığı tabeleda, “Kürdistan” yazılmasına itiraz etti.

Bu toplantıya katılacağı için sosyal medyada ve medyada “bölücü” diye itham edildiğini anlatan Kaplan,  “Sitemimin şu, çok küçük bir şey. Yani bu gözden kaçmış olabilir, İnşallah öyledir. Ülkelere göre isimler kaydedilmiş. İşte Pakistan, Afganistan, Irak, Suriye, Yemen vs. Bir yerde de Irak’tan, Suriye’den İran’dan gelen Kürt kardeşlerimiz için de Kürdistan diye yazılmış. Bu bizim için problem çıkarabilir. Biraz dikkat edin, mantıkta bir problem var” ifadelerini kullandı.

Kaplan, “Irak Kürdistanı’ndan gelen kardeşlerimize Irak diye yazabiliriz. Suriye Kürdistanı’ndan gelen kardeşimize Suriye diye yazabiliriz. Suriye bizim ülkemiz, Suriye bizim kardeşimiz, Irak bizim kardeşimiz. Suriye de, Irak da, Afganistan da, Bosna da bizim. O yüzden bu ayrımlara gitmemek gerekiyordu diye düşünüyorum” diye ekledi.

HÜDA PAR’ı çok önemsediğini belirten ve “bölgenin emniyet supabı, Müslümanların yüz akı ve haysiyetinin temsili” diye nitelendiren Kaplan, siteminin yanlış anlaşılmamasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu