Dünya

Yunanistan’dan Sevan Nişanyan kararı

Nişanyan’ın eşi Ira Tzourou da bu sabah sosyal medyada yaptığı paylaşımda Ermenistan’ın Atina Büyükelçiliği’nin yaptığı şu açıklamayı paylaştı:  “Ermenistan Büyükelçiliği Siros İdare Mahkemesi, Sevan Nişanyan’ın bugün serbest bırakılacağı kararını açıkladı.  Karara göre 15 gün içinde Yunanistan’dan kendi isteğiyle ayrılmak zorunda.  Sevan Nişanyan Ermenistan vatandaşı olduğu için dilerse Ermenistan’a gidebilir.”

Temmuz 2017’de Foça Açık Cezaevi’nden izinli çıkıp, firar ettikten sonra yerleştiği Yunanistan’da geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan ve Türkiye’ye deport edileceğini iddia edilen yazar Sevan Nişanyan sosyal medya hesabından serbest bırakıldığını duyurdu.

Nişanyan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sekiz gün hapiste kaldıktan sonra gözaltından serbest bırakıldım. Bu zor günlerde sevgilerini ve cesaretlerini gönderen herkese çok teşekkür ederim. Bu arada Twitter hesabım gizemli nedenlerden dolayı engellendi. Lütfen haberleri paylaşın. “ ifadelerine yer verdi.

Nişanyan, İzmir’in Selçuk ilçesindeki Şirince’de SİT alanındaki araziye ev yaptığı gerekçesiyle bulunduğu Foça Açık Cezaevi’nden 2017 yılında firar edip Yunanistan’a kaçmıştı. Üç yıl hapiste tutuklu kaldıktan sonra kaçan Nişanyan’a 11,5 yıl hapis cezası verilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu