Ortadoğu

YNK Yetkilisi: PKK faaliyetlerini Süleymaniye dışına çıkarsın

PKK taraftarları dün Süleymaniye’nin Seholeke Caddesi’nde bir gösteri düzenlediler. Gösteriye müdahale eden güvenlik güçleri ile göstericiler arasında bir süreliğine arbede yaşandı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı silah kullanımından sonra PKK taraftarları dağılmak zorunda kaldılar. Gösteri Süleymaniye’nin en işlek caddelerinden birisi olan Saholeke’de yapıldı ve bir çok dükkan sahibi bu nedenle dükkanlarını belli bir süre kapatmak zorunda kaldılar. Bu durumdan rahatsızlık duyan YNK, PKK’ye faaliyetlerini Süleymaniye’nin dışına çıkarma çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan YNK Süleymaniye Örgütlenme Ofisi Sorumlu Yardımcısı Cebar Mihemed şunları söyledi: “Şayet Kürdistan Bölgesi vatandaşları Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden bir talepte bulunmak istediklerinde gösteri veya yürüyüş yapmak istiyorlarsa Süleymaniye idaresinden izin talep ediyorlar. Ama gösteri ya da yürüyüşü gerçekleştirenlerin ağırlıklı bölümü Kuzey Kürdistanlılar ise bu taleplerini Birleşmiş Milletler’e (BM) sunmalılar. Bunun için en iyi yol BM ofisinin önüne giderek taleplerini iletmektir. Ama bütün bunlara uymayarak halkın yaşam alanı olan, esnafın geçim kaynağı olan caddelerde bu yapıldığında ister istemez rahatsızlık yaşanacaktır.”

Mihemed açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Biz ulusal duygularımızla bütün Kürdistan parçalarındaki mücadelelere saygı duyuyoruz. Fakat bu asla Kürdistan Bölgesi’nde varolan kazanımların yok edilmesine sebebiyet verecek tarzda yaklaşımlara yol açmamalıdır. PKK özellikle kaç defadır gösteri yapıyor ve uluslararası kamuoyu üzerinde bir etki yaratamıyorsa artık bu yöntemden vazgeçmeli ve yeni yöntemler denemelidir. Özellikle Türkiye’nin dronlar aracılığıyla gerçekleştirdiği saldırılar unutulmamalıdır. Çoğu zaman bu saldırılarını sivil insanların yaşam alanlarında da gerçekleştirmiştir. Bu nedenle halk çok korkuyor. Çünkü aynı saldırıların Seholeke Caddesi’nde de olma ihitimali çok uzak bir ihtimal değil.”dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu