Analiz

Yıldıray Oğur: Kılıçdaroğlu aday olursa HDP aday çıkarmayacak

‘Bi Karar Ver’ programında Elif Çakır ve Yıldıray Oğur gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendirdikleri KARAR TV’nin Youtube kanalında Yıldıray Oğur, “Muhtemelen Kılıçdaroğlu aday olursa HDP aday çıkarmayacak” yorumunda bulundu.

”Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyor”

Altılı Masa’nın yarın yapacağı görüşmede adaylık konusuyla ilgili düşüncelerini aktaran Elif Çakır, “Benim düşüncem şöyle. Yarın Kemal Bey’in adı gündeme gelecek. Aday görüşülecek ancak Kemal Bey’in adını Temel Karamollaoğlu gündeme getirecek. Yaptığı açıklamalar da bunu gösteriyor ve Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını da istiyor” dedi.

”İktidarın kozu anketler”

HDP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi için henüz bir aday belirlememesi ve son günlerde herhangi bir açıklama yapmamasına dikkat çeken Yıldıray Oğur, “HDP uzun süredir adaylık konusundan bahsetmiyor. Çünkü orada da bir takım diyaloglar var. Demirtaş kaç defa Kılıçdaroğlu lehine açıklamalar yaptı. Bence Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda HDP bir karar vermiş durumda. Muhtemelen Kılıçdaroğlu aday olursa HDP aday çıkarmayacak. HDP’nin desteği Kemal Kılıçdaroğlu’nun cebinde şu an. Bu da yüzde 11-12’lik bir oy ediyor. Diğerlerinin kozları ise anketler. Masaya anketleri yatıracak ve ‘deprem bile değiştirmedi’ diyecekler. Zaten anketlerin şu an net bir şey vereceğini düşünmüyorum. İnsanlar hala şok aşamasındalar. Deprem bölgesiyle en ufak bir ilişki olan bile bir beceriksizlikten ve terk edilmişlikten bahsediyorlar” yorumunda bulundu.

Devlet Bahçeli’nin Elbistan’da bir depremzedeyi azarladığı video sosyal medyada viral oldu. Görüntüleri izleyen Oğur ise, “Bu video Devlet Bahçeli’nin vatandaşla ilişkisinin ne kadar acemi olduğunu gösteriyor. Hiç alışmamış vatandaşla böyle karşı karşıya gelmeye. Vatandaşla çok teması olmadığı için karşı karşıya gelince kızmış” diyerek yorumladı.

”İktidara ‘Bilim insanlarını dinleyin’baskısı yapılması lazım”

Deprem sonrası şehirleşme ve yapı planlamasının dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Çakır, “Artçı depremler bitmeden temel atılmamalı. İktidara ‘bilim insanlarını dinleyin’ baskısının yapılması lazım. Muhalefet partilerine, medyaya ve STK’lara çok önemli bir görev düşüyor. İki buçuk ay sonra seçim var ve belli ki iktidar olayın sıcaklığı içinde seçim yapıp kazanmak istiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu