Politika

Yetkin: Kriz, Erdoğan’ı Esad ile barışmaya da zorlar mı?

Murat Yetkin, Erdoğan’ın ekonomik kriz nedeniyle Prens Muhammed bin Selman ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zeyid ile barıştığını belirtip, benzer hamlenin Beşar Esad için de gelebileceğini söyledi.

Gazeteci Murat Yetkin, köşe yazısında ülkedeki ekonomik durum yüzünden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilişkilerini düzeltme ihtimalinden bahsetti.

Yetkin, ekonomik krizin Erdoğan’ı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zeyid ile barışmaya zorladığını belirtip, benzer bir hamlenin Esad için de gelebileceğini ifade etti.

Yetkin’in yazısında ilgili bölüm şöyle: 

“O kucaklaşmalar olmasaydı AK Partililer bugün 2023 seçimlerini kazanma hesaplarına dahil ettikleri 55 milyar dolar dış kaynak için kime güveneceklerdi? O 55 milyar hesabının 20 milyarını Suudi Arabistan’dan, 10 milyarını da BAE kaynaklı diye bekliyorlar.

Şimdi tekrar sorayım: ekonomik kriz Erdoğan’ı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile barışmaya da zorlar mı? ‘Hayır, çünkü Suriye’nin parası yok’ demeden önce iyi düşünün. Kiminin parası, kiminin duası demişler. Erdoğan önüne gelen raporlardan görüyor ki seçmenin en büyük numaralı şikâyeti hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı ama ikinci sırada Suriyeli (ve artık diğer) göçmenler var. Onun en kısa yolu Şam’dan geçiyor.

‘ÖSO SORUN OLABİLİR’

Türkiye’nin şimdiye dek Esad rejimini devirmek için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), sonraki adıyla Suriye Millî Ordusuna (SMO) verdiği destek Erdoğan’ın barışmaya yönelik manevrası önünde ciddi bir sorun olabilir. Ancak Ankara stratejik önceliğini Şam ile -haydi barışmaya demeyelim- ilişkileri yeniden kurmaya verdikten ve Erdoğan da burada AK Parti’ye seçim avantajı gördüyse ÖSO konusu biraz ikincil hasarla çözülebilir.”

MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuyla ilgili olumlu konuştuğunu hatırlatan Yetkin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşin içinde bir de ‘Olmayınca olmuyor’ durumu var. Gazeteci Fikret Bila 15 Ağustos’ta Halk TV internet sitesinde şunları yazdı: ‘Esad devrildi mi? Hayır. Emevi camiinde namaz kılındı mı? Hayır. ABD’nin PKK devleti kurması önlendi mi? Hayır. Rusya’nın şehit ettiği 33 erin hesabı soruldu mu? Hayır. Sonuç, maaş ödediği ÖSO’cular Türk bayrağını yaktı.'”

Yazının tamamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu