Politika

Erdoğan:Ülkeyi inşallah bu PKK’nın kuklası olan HDP’nin siyasi tasallutundan kurtaracağız

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 36 fabrika ve Şehir Stadyumu ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizi ve bölge insanımızı PKK’nın silahlı tasallutundan kurtardık, inşallah bu örgütün kuklası olan HDP’nin siyasi tasallutundan da kurtaracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem Kılıçdaroğlu demesinler” sözlerine yanıt verdi, “Bay Kemal çıktı ne diyor? Gelirse, eğer gelirse, Kandil’i yerle yeksan edecekmiş. Bay Kemal, sana bu millet bu devleti teslim eder mi? Bu HDP’ye, İYİ Parti’ye devlet teslim edilir mi?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP ve HDP’nin birlikte hareket ettiği şeklindeki değerlendirmelerini tekrarladı. “Kürtçeyi suç olmaktan biz çıkarttık” diyen Erdoğan CHP için, “Kürt kardeşlerimize karşı en büyük katliamları yapan parti”, HDP için de, “Kürt kardeşlerimizi en çok istismar eden parti” dedi, “Bunları kimler bir araya getirdi?” diye sordu.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

KÜRTÇEYİ SUÇ OLMAKTAN ÇIKARDIK

Batı bize ne diyordu? Bunlar sessiz devrim yaptı. Böyle ifade ettiler. Kürtçe konuşmanın okumanın yazmanın suç olmaktan çıkarılması başta olmak üzere asırlık tüm sorunları çözecek adımları biz attık. Terör örgütünün buradaki inşalarımız üzerinde kurduğu vesayeti de param parça ettik. Yaptıklarımızın en yakın şahidi sizlersiniz. Biz ülkemizi büyüttükçe birileri bundan rahatsız oldu. Çözüm süreci diye akıllarda kalan son bir hamle ile Türkiye’ye terör örgünden kurtaracak bir adım daha attık. Amacımız artık bu meseleyi ülke gündeminden çıkartıp enerjimizi asıl hedeflerimize yönetmek. Başlattığımız bu samimi süreç terör örgütünün kan dökmeyi ve silahı seçmesi nedeniyle yarım kaldı. Bizzat terör örgütü yöneticileri Avrupa başta olmak üzere çatışmayı sürdürmek için baskılar yapıldığını söylüyor. Terör örgütü bu topraklardaki insanlarla bağının olmadığını ispatlamıştır. Parayı verenin istediği gibi yönlendirdiği bu örgüt en çok Kürt kardeşlerimin kanını döktü.

HANGİ GÜÇ BİR ARAYA GETİRDİ

 Biz yeminli Türkiye düşmanlarının ülkemizdeki piyonları olan PKK’lılara, FETÖ’cülere, sivil toplum mensubu ya da diplomat görünümlü ajanlara, siyasetçi kılıklı etki elemanlarına posta koydukça daha da kuduruyorlar. Sen kimsin ya? 10 tane büyükelçi çıkmış, bize akıl vermeye çalışıyor. Maalesef bunu en büyük desteği de içimizdeki birileri veriyor. Bu ülkede CHP diye bir parti ve o partiyi yönetenlerin kendi kafalarına göre belirledikleri politikaları mı var? Bu ülkede HDP diye bir parti ve partiyi yönetenlerin kendi iradelerine göre belirledikleri politikaları mı var? Kürt kardeşlerimize yapılan en büyük zulümlerin altında imzası olan parti ile Kürt kardeşlerimizin ismini en çok istismar eden bir partiyi acaba hangi güç bir araya getirmiş olabilir? Bu soruya verilen samimi cevap, Türkiye’nin son 8 yılda yaşananların sebebini de ortaya koyacaktır. Bu cevabı biliyoruz, bu senaryoyu yazıp sahneye koyanlar da kendilerini gizleme gereği duymuyor. Bize düşen görev bugün de tek yürek ve tek bilek olarak kardeşliğimizi güçlendirerek, oynana bu kirli oyunu bozmaktır. 

BATMAN’A DESTEK VERİYORUZ

Eğitimde 26 okulu, 2 pansiyonu, 50 yataklı öğretmen evini, spor salonunu bugün hizmete açıyoruz. 440 yataklı yeni hastaneyi, Sason Devlet Hastanesi’nin 50 yataklı ilave binasını, Kozluk’ta aile hekimliği sağlıklı yaşam merkezini, Hasankeyf’te 25 yataklı hastaneyi resmen bugün açıyoruz.
Huzur ve güven iklimine kavuşan Batman’ın hızlı yükselişini takdirle izliyoruz. 20 yıl önce Batman’a geldiğimde nasıl bir Batman vardı, bugün nasıl bir Batman var. Bilin ki daha da iyi olacak.
‘TEK PARTİ DÖNEMİ’ AÇIKLAMASI
Batman yıllarca terör örgütünün zulmü altında acılar çekmiş, kayıplar vermiş bir şehirdir. Karşımıza hep tek parti döneminin millete ve değerlere düşman faşizminin ayak izleri çıkmaktadır. Bu topraklarda bin yıldır kardeşçe yaşayan insanlar olarak her türlü saldırıya birlikte karşı koyduk.
“OHAL’İ BİZ KALDIRDIK”
Ne zamanki ülkede ipler tek parti zihniyetinin eline geçti o vakit hep birlikte sıkıntı yaşamaya başladık. Kaynaklarımızı tek parti faşizmi yok etmeye çalıştı. Ülkenin başına bir felaket gibi çöken bu zihniyete karşı milletin safında yer alanlar çeşitli bahanelerle, darbelerle susturuldu. Menderes’ten itibaren sandık zaferleri darbe duvarına çarptı. Uzunca bir süre bölge insanını sefalete, yokluğa mahkum edecek ihmaller yaşandı. Hükümete geldiğimizde böyle bir Türkiye, böyle bir bölge fotoğrafı ile karşı karşıyaydık. Hemen kolları sıvadık. İlk iş insanların zihin dünyalarında baskıyla özdeşleşmiş olan OHAL’i biz kaldırdık. Ardından en büyük yatırım seferberliğini başlattık. Kamu altyapıları ile donattık.

KANDİL AÇIKLAMASI
Bay Kemal çıktı ne diyor? Gelirse, eğer gelirse, Kandil’i yerle yeksan edecekmiş. Bay Kemal, sana bu millet bu devleti teslim eder mi? Bu HDP’ye, İYİ Parti’ye devlet teslim edilir mi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu