Connect with us

Dünya

Yeni komutan adayı: Kürt müttefiklerimiz son derece güvenilir

 CENTCOM Komutanı olması beklenen Orgeneral Kurilla, Kürt güçlerini ‘güvenilir’ ve ‘yeterli’ olarak nitelendirerek Kürtlerin ABD’nin önemli müttefikleri olduğunu kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığına (CENTCOM) aday gösterilen Orgeneral Michael Erik Kurilla, ABD’nin bölgedeki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurilla, 2004 yılından beri Kürtlerle çalıştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kürt müttefiklerimizle çalıştım ve onları çok güvenilir ve çok yetenekli [yeterli] buldum. 2004 yılında Irak’a ilk geldiğimden beri ve son olarak IŞİD’e karşı mücadele kapsamında 2014 yılına kadar onlarla çalıştım. Onları son derece yetenekli ve güvenilir buldum.”

Peşmerge güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD’le mücadelede ABD ve ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’un başat müttefikleri oldu.

Cezaevindeki IŞİD’liler

Cezaevlerinde tutulan IŞİD’lilerle ilgili olarak uluslararası güçlerin DSG’ye yardımcı olması gerektiğini de belirten Kurilla, “Yaklaşık 10 bin IŞİD’li tutuklu cezaevlerinde bulunuyor ve bir IŞİD hücresinin Haseke’de cezaevine saldırı düzenlendiğine şahit olduk. Aynı şekilde IŞİD’li aile ve üyelerinin sayısı da 60 bini buluyor ve bunların kadın ve çocuklardan oluşan yüzde 80’lik bir kısmı Hol Kampı’nda tutuluyor. Bunlar IŞİD’in propagandasına maruz kalıyor. O yüzden hükümet ve uluslararası güçlerin DSG’ye yardımcı olması bekleniyor” ifadesini kullandı.

Kurilla, Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) destek verme stratejisinin mimarı Joseph Votel’in CENTCOM Komutanlığı döneminde CENTCOM Kurmay Başkanıydı. 2004-2014 yıllarında Ortadoğu’da çeşitli görevlerde bulunan Kurilla, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Irak ve Afganistan özelinde terörle mücadele operasyonları yapan Müşterek Özel Kuvvetler Komutanlığı görevinde de bulunmuştu.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir