Yaşam

‘Yağmacı’ olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli karakolda öldü

Hatay’da ‘yağmacı’ olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Ahmet Güreşçi, götürüldüğü jandarma karakolunda öldü. Otopside Güreşçi’nin burnunda kırık olduğu ve beyin kanaması geçirdiği belirlendi.

Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki depremde ‘yağmacı’ olduğu ileri sürülen kişilerin darp edildiği videolar, sosyal medyada paylaşılıyor. Videolardan bazılarında ise bu kişilerin hayatlarını kaybettiği iddia edildi.

Gazeteduvar’dan Can Bursalı’nın haberine göre; Hatay’da, depremlerden bir gün sonra bir tekel bayiinde hırsızlık yaptıkları iddia edilen bazı kişiler yakalandı. Şüpheliler, verdikleri ifadelerde, yanlarında başka şahısların da olduğunu ileri sürdü.Büyük yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Hatay’da, depremlerden bir gün sonra bir tekel bayiinde hırsızlık yaptıkları iddia edilen bazı kişiler yakalandı. Şüpheliler, verdikleri ifadelerde, yanlarında başka şahısların da olduğunu ileri sürdü. Jandarma ekiplerinin çalışması sonucunda hırsızlık yaptıkları öne sürülen iki kişi, Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Büyükburç Köyü’ndeki evlerinde 11 Şubat’ta gözaltına alındı.

Yağma, cinsel saldırı, mala zarar verme, kasten yaralama ve uyuşturucu madde bulundurma suçlamalarıyla gözaltına alınan ve kardeş oldukları öğrenilen Ahmet Güreşçi ve Sabri Güreşçi, Altınözü Jandarma Karakolu’na götürüldü.

Karakolda darp edildikleri iddia edilen kardeşlerden Ahmet Güreşçi, fenalaştı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sabri Güreşçi’nin ise, kaburgasında, elinde ve ayağında darp izleri olduğu öğrenildi.

Otopsi tutanağından; kafasını duvara vurdu

Altınözü Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk incelemenin tutanağında Ahmet Güreşçi’nin vücudunun çeşitli yerlerinde sıyrıklar ve ezikler olduğu, burnunun kırık olduğu ve beyninde kanamaya rastlandığı belirtildi. Tutanakta, yapılan ilk incelemenin ardından Güreşçi’nin kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verildi.

Tutanakta, ‘Ahmet Güreşçi’nin yağma sırasında vatandaşlar tarafından darp edildiği, yakalandığı sırada jandarmaya direndiği ve karakola götürüldüğünde kafasını duvara vurduğu’ öne sürüldü.

Avukatlar tehdit edildi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Twitter hesabından Jandarma karakolunda darp edilerek öldürüldüğü ileri sürülen Ahmet Güreşçi ve halen gözaltında olan kardeşi Sabri Güreşçi hakkında bir duyuru yaptı. Duyuruda, olayı takip eden ÇHD’li avukatların da tehdit edildiği belirtildi.

Altınözü İlçe Jandarma Karakolu’na giderek, hayatını kaybeden Ahmet Güreşçi’nin gözaltındaki kardeşi Sabri Güreşçi ile görüşen ÇHD üyesi avukat Ümit Büyükdağ, yaşanan olayın günlerdir servis edilen linç girişimlerinin bir sonucu olduğuna dikkat çekti ve “Polis ve jandarma kendince işkencenin meşru görüleceği inancına sahip. İşkence kime yapılırsa yapılsın karşısında olduk olmaya da devam edeceğiz” dedi. Yarın, hem hayatını kaybeden Ahmet Güreşçi’nin babasının hem de gözaltındaki Sabri Güreşçi’nin ifadesine katılacaklarını belirten Büyükdağ, “Gencecik bir çocuk yine devlet eliyle öldürüldü. Sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu