Kültür & Sanat

Vanlı gençlerin Kürt beyzbolu, ‘topa garane’

Genellikle Amerikan beyzbol sporu ile karşılaştırılan Kürtçe “topa garane” oyunu, Güneydoğudaki Van,Şırnak ve Hakkari illerinde yaşayanların en sevdiği kar sporudur.

Yıllardır nesilden nesile aktarılarak yaşatılan topa garane, bölge halkının en sevdiği oyunların başında geliyor. 6’şarlı iki takım tarafından bir sopa ve çorap içine yerleştirilen keçi kılıyla yapılmış topla oynanan oyun, beyzbola oyununa benziyor. Atıcı ve tutucu takım seçildikten sonra heyecan dolu mücadele, düdük sesiyle başlıyor. Oyun, rakip takımdan bir kişinin elindeki topu, atıcının vurabileceği seviyeye doğru atması ve vurucu kişinin topu uzaklaştırmasıyla devam ediyor. Atıcı ile arkadaşları hedefe doğru koşuyor. Bu sırada rakip takım oyuncuları da topu hedefe doğru koşmakta olan oyunculara vurmaya çalışıyor. Kazanılanı olmayan oyun, yöre halkı tarafından eğlence amaçlı oynanıyor.

Vanlı gençlerin beyzbolu, topa garane

Oyun, beyzbola benzer şekilde bir sürahi, bir vurucu ve savunma pozisyonlarından oluşur, ancak savunma pozisyonları, sayı yapmalarını önlemek için üsleri çalıştırırken vurucuyu ele almaya çalışır. 

Vanlı gençlerin beyzbolu, topa garane

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu