Van’da yaban keçileri için Pagan Dağı’na atlarla ot taşıdılar
![](/wp-content/uploads/2022/02/van-780x470.webp)
Van’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ekipleri, Gürpınar ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki yaban keçileri için 2 bin 500 rakımlı Pagan Dağı’na atlarla ot taşıdı.
Bölgede doğal yaşamın korunması ve kaçak avcılığın önlenmesine karşı çalışmalarını sürdüren DKMP görevlileri, Çepkenli Mahallesi’ndeki 2 bin 500 rakımlı Pagan Dağı’nda yaşayan ve koruyucu önlemler ile yöre halkının kaçak avlanmaya izin vermemesi sayesinde sayıları artan yaban keçileri için yemleme çalışması yaptı.
![](http://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/62b9c0eb-4e87-48ef-a6ff-98afa4ee93c3/2022%2FSUBAT%2Fpagan.jpg)
Bu kapsamda AA’nın haberine göre, araçlarla kırsal alana getirilen otlar, daha sonra atlarla dağın eteklerine taşındı. Köylülerin de destek verdiği çalışmada Pagan Dağı’nın farklı noktalarına yaklaşık 2 ton ot bırakıldı.
Köylülerden Ferdi Öner, AA muhabirine, yaban keçilerini kaçak avcılardan korumak için mücadele ettiklerini söyledi.
![](http://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/62b9c0eb-4e87-48ef-a6ff-98afa4ee93c3/2022%2FSUBAT%2Fpagan1.jpg)
Koruma çalışmaları sayesinde sayılarında artışın olduğunu gözlemlediklerini belirten Öner, “Yaban keçilerimize sahip çıkıyoruz. Avlanmalarına izin vermiyoruz. Her yıl kış aylarında DKMP ekipleriyle beraber bu bölgeye ot bırakarak beslenmelerini sağlıyoruz.” dedi.