Kültür & Sanat

Van Körzüt Kalesi’nde tapınak ve kitabeler ortaya çıkarıldı

Van’da Urartular döneminde inşa edilen Körzüt Kalesi’nin kalıntılarının bulunduğu alanda yürütülen kazı çalışmalarında, tapınak olduğu değerlendirilen yeni bir yapı, 2 taş blok üzerine çivi yazısı ile yazılmış kitabe, 2 tandır ve kısmen tahrip olmuş mavi renkli sıvalı kerpiçler ortaya çıkarıldı.

AA’nın haberine göre, Muradiye ilçesine 9 kilometre uzaklıktaki Uluşar Mahallesi’ndeki kayalık alana Urartu Kralı Minua tarafından inşa edilen kale kalıntısının bulunduğu alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Van Müzesi başkanlığında geçen yıl başlatılan kazılar devam ediyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahattin Erdoğan’ın bilimsel danışmanlığında yürütülen kazılarda, tapınak olduğu değerlendirilen yeni bir yapının kalıntısı ortaya çıkarıldı.

Kalıntıların bulunduğu alanda 2 taş blok üzerine 6 sıra halinde çivi yazısıyla yazılmış kitabe, 2 tandır ve kısmen tahrip olmuş mavi renkli sıvalı kerpiçler bulundu.

Doç. Dr. Erdoğan, Körzüt Kalesi’ndeki kazılarda önemli bulgulara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu yılki kazılara 13 Ekim’de başladıklarını belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Kazılara başlamadan önce kuzey-güney doğrultusuna uzanan sitadel (Genellikle sur duvarlarıyla çevrili, bir saldırı anında koruma amaçlı kullanılabilen yukarı şehir), güney ucunda da bir yapı bulunmaktaydı. Bu yapının güneydoğusunda ve güneybatısında rizalit adını verdiğimiz 2 payanda bulunmaktaydı. Payandalar, bu yapının tapınak olabileceğini göstermektedir. İlerleyen çalışmalar sırasında tapınağın hemen kuzey cephesinde ilk başta çivi yazılı bir blok tespit ettik. Bu blok üzerinde altı sıradan oluşan bir Urartu çivi yazısı yer almaktaydı devamında ikinci blok tespit ettik. Bu da aynı şekilde altı sıradan oluşan bir çivi yazılı kitabedir. İkinci blokun hemen yan yüzünde de yazıtın devam ettiğini gördük. Bu blokların sayısı artabilir çünkü tapınağın planını düşündüğümüzde bunun artma ihtimali yüksek. Söz konusu yazıtlar buranın bir tapınak olduğunu göstermektedir.”

‘YAZITLARDAN KRAL MİNUA’NIN BİR SEFER YAPTIĞINI ANLIYORUZ’

Tapınakla ilişkili olarak ele geçen çivi yazılı kitabelerin dışında sıvalı kerpiçlere de denk geldiklerini anlatan Erdoğan, “Bu kerpiçlerin üzerinde Urartu tapınaklarından bildiğimiz mavi renkli bir sıvanın yer aldığını biliyoruz. Bu kerpiç blokların üzerinde kahverengi veya siyah renkli işlenmiş mitolojik sahnelerin yer aldığını düşünmekteyiz. Benzerini Van’daki Alaköy’de yer alan Garibin Tepe’den bilmekteyiz. Çivi yazılı blokların hemen üzerinde küçük bir tandıra, onun da 1 metre kuzeyinde daha büyük boyutlu bir tandıra denk geldik. Yazıtlardan anladığımız kadarıyla Kral Minua’nın bir sefer yaptığını biliyoruz. Bu seferin nereye olduğunu henüz çözemedik ama tespit ettiğimiz bir husus da sefer sonucunda Minua için yapılan bir dizi etkinlik yer almaktadır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu