Politika

Vali Xoşnav: Erbil-Diyarbakır arası uçak seferlerinin başlamasını istiyoruz

Diyarbakır’da düzenlenen “1.  Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı”nda konuşan Erbil Valisi Omêd Xoşnav, Erbil ile Diyarbakır arasında direk uçak seferlerinin yeniden başlamasını istedi.

Erbil-Diyarbakır arası uçuşların yeniden başlatılması talebi

Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’den gelen Erbil Valisi Amid Hoşnav, 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katıldı, konuşmasına Nevroz Bayramı’nı kutlayarak başladı. Başbakan Mesrur Barzani’nin selamlarını getirdiğini söyleyen Hoşnav, “Kürdistan bölgesi ile Türkiye’nin ilişkilerinin daha güçlenmesini arzu ediyoruz. Biz ilişkilerin güçlendirilmesi için hazırız. Kürdistan parlamentosu olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Dünyanın birçok yerinde sıkıntılar var, lütfen Kürdistan bölgesinin ticari fırsatlarını kaçırmayın” dedi.

Diyarbakır Valiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen “1.  Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” bugün başladı. 27 Mart’ta kadar sürecek fuara Kürdistan Bölgesi’nden Erbil Valisi Omêd Xoşnav başkanlığında bir heyet de katıldı.

Fuarda bir konuşma yapan Erbil Valisi Omêd Xoşnav, konuşmasına Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin fuar için gönderdiği tebrik mesajını ileterek başladı.

Diyarbakır Valisi’nden Erbil ile Diyarbakır arasında doğrudan uçak seferlerinin yeniden başlamasını isteyen Xoşnav, bunun için Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak diyaloğa açık olduklarını söyledi. 

Xoşnav, “Fuar vesilesiyle Sayın Diyarbakır Valisi’ne Diyarbakır ile Erbil arasında doğrudan uçak seferlerinin başlatılması talebimizi iletmek istiyorum. Erbil ve Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak, her iki ülke arasındaki ilişkileri ve ticareti güçlendirecek olan doğrudan uçuşların başlatılması konusunda elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.  Kuşkusuz iki ülke vatandaşlarının turizm alanında büyük faydalar göreceği bu çalışma için müzakerelerin başlatılmasına hazır olduğumuzu yineliyorum” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi hükümetinin Türkiye şirket ve yatırımcılarına yatırımlarını attırmaları için her türlü kolaylığı sağlamaya devam edeceğini belirten Erbil Valisi, “Türkiye’deki iş insanlarından Kürdistan Bölgesi’ne yatırım yapmaları çağrısı yapıyoruz” şeklinde konuştu. 

Omêd Xoşnav dünya ve bölgede yaşanan ekonomik krize rağmen, Kürdistan Bölgesi’nde ticari yatırımlar için büyük fırsatlar olduğunu ve Türkiye ile her alanda ilişkileri güçlendirmek istediklerini vurguladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Diyarbakır Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. tarafından organize edilen “1.  Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” 27 Mart’a kadar devam edecek.

Fuar, Mezopotamya’nın tarih, kültür, doğa, yaban hayatı ve lezzetleriyle öne çıkması, insanlık tarihinin başlangıcına şahit olan bu özel toprakların benzersiz bir turizm destinasyonu olarak benimsenmesi amacıyla düzenleniyor. 

Fuara Portekiz, Belçika, Rusya, İspanya, Fransa, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Kamboçya’dan turizm katılımcıları yer alıyor.

Fuarda, Kaburga Dolması,Ciğer Kebabı’nın da aralarında bulunduğu “37 Coğrafi İşaret Tescili Almış Diyarbakır Yöresel Lezzeti” tanıtılacak, yöresel lezzetler yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu