Connect with us

Politika

‘Uyuşturucunun yüzde 75’i Kürt illerinden: Hakkari, Van, Ağrı’

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında “Doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i eskiden batıda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra biz uyuşturucunun yüzde 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Ağrı” dedi.

Soylu, TRT 1’de yayınlanan Alişan ile Hayata Gülümse programına katıldı.

Programda açıklamalarda bulunan Soylu, 100 binden fazla metruk binayı yıktıklarını söyledi:

“2016-2017 yıllarında metruk binalarla ilgili çalışma yaptık. Bazı yerlerde uyuşturucunun yüzde 48’i buralarda kullanılıyor. Metruk binaların 103 binini metruk olmaktan çıkardık. Tarihi binaları rehabilite ettik, diğerlerini yıktık.”

“Önümüzdeki 1 ay içinde bir operasyon yapacağız”

Açıklamalarının devamında önümüzdeki bir ay içinde başka bir operasyon yapacaklarını belirten Soylu, şunları ifade etti:

” Önümüzdeki 1 ay içinde bir operasyon yapacağız, Türkiye bunu ilk kez duyacak. Bu da uyuşturucu ile ilgili. Devletin takip ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı zaman satıcının içerden çıkması ihtimali zordur.

Biz buna projeli operasyon diyoruz. Bir şebekeyi çözmemiz lazım. En önemli projelerden biri narkolog oldu. Her yakaladığımız uyuşturucu satıcısına form verdik.

Sen nerede kullanmaya başladın, anne baban var mı, kaç yaşında kullanmaya başladın? Geçen yıl 260 bin civarında gözaltımız vardı.”

“Uyuşturucunun yüzde 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Ağrı”

Uyuşturucunun bölge kentlerinden geldiğini söyleyen Soylu, şunları söyledi:

“Doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i eskiden batıda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra biz uyuşturucunun yüzde 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Ağrı. Orada kurduğumuz sistem başarılı oldu.

Türkiye’ye girmeden caydırıcı bir etki ortaya koyduk. 2021’de 22 ton eroin yakaladık, şu anda yakaladığımız ton 7.5 ton. Ortalama uyuşturucuya başlama yaşı Türkiye’de 20’ydi. Türkiye’de uyuşturucu kullananların yüzde 48’i evinde kullanıyor, 28’i metruk binalarda, yüzde 11’i arkadaşlarının evinde, yüzde 7-8’i arabada, yüzde 3’ü parklarda kullanıyor.

Yüzde 55’inin düzenli bir işi var. Yüzde 91’inin anne ve babası yaşıyor. Yüzde 86.7’si aile fertleri ile birlikte yaşıyor. Uyuşturucu kullananlarının annelerinin yüzde 92’si ev hanımı.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir