Ekonomi

Urfalı çiftçiler: DEDAŞ yüzünden ekinlerimiz kurudu

Urfa’da DEDAŞ’ın elektik kesintileri çiftçilerin tepkisine neden oluyor. Yaz aylarındaki elektrik kesintileri nedeniyle çiftçiler, tarladaki ekinlerinin kuruduğunu söylüyor.

Duvar’ın haberine göre; Urfa’da her yıl yaşanan elektrik kesintileri çiftçilerin tarlalarından istediği verimi alamamasına neden oluyor. Girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle zor günler yaşayan çiftçiler, Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (DEDAŞ) elektrikleri kesmesi nedeniyle mahsullerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Ziraat odaları yetkilileri, kesintilerin rekolte oranını yarı yarıya düşürdüğünü belirterek DEDAŞ’ı sorumlu tutuyor. DEDAŞ ise yaptığı açıklamalarda “kesintilerin aşırı yüklenme ve kaçak kullanımından kaynaklandığını” savunuyor.

‘GÜNDE BEŞ SAAT ELEKTRİK KESİLİYOR’

Urfa Ziraat Odası’nın verilerine göre, Urfa’da 58 bin çiftçi bulunuyor. Bu çiftçilerden 28 bini sulu tarım yaparak geçimini sağlıyor. Sulu tarımda daha yüksek verim elde etmek için tercih edilen damlama ve fıskiye ile sulama yöntemi, elektrik olmadığı zaman yapılamıyor.

Günde beş saat elektrik kesintisi yaşandığı bilgisini paylaşan çiftçiler, kesintiler nedeniyle pamuk, mısır ve sebze yetiştiriciliğinde büyük bir verim kaybı yaşandığını ifade etti.

Mısır üreticisi İsa Gül, ekinlerini sulamak için elektriğe muhtaç olduğunu söyledi. 

‘200 DÖNÜM PAMUĞUM KURUDU’

Urfa’nın Birecik ilçesinde pamuk ve mısır üreticiliği yapan İsa Gül, 2022 yılının bereketli bir yıl olduğunu fakat elektrik kesintisi nedeniyle bereketin kuruyup gittiğini söyledi. Gül, “Bu yıl yağmur da çoktu kar da, buna bağlı bereket de çok olacaktı. Ama DEDAŞ maalesef bu bereketli yılı, elektrik kesintileriyle boğazımızda bıraktı. Fırat’ın kenarında yaşıyoruz. Aramızda iki kilometre var. Bir haftada iki elektrik pompamız yandı, elektrik gidip geliyor sürekli. Günde en az beş saat elektrik kesintisi yaşanıyor. Elektriğe muhtacız. Pamuk tam kozalak dönemine girdi, su olmayınca mahvoldu, 200 dönüm pamuğum kurudu, onu bıraktık, var olanlar da kuruyup gidiyor” diye konuştu.

Çiftçi Sinan Koşak, DEDAŞ’ın elektrik kesintileriyle ilgili ‘kaçak kullanım’  açıklamasına tepkili. 

‘DEDAŞ ÇİFTÇİYE ZULÜM YAPIYOR’

Hilvan’a bağlı Hasançelebi köyünden çiftçi Sinan Koşak ise her yıl milyonlarca lira elektrik parası ödemelerine rağmen elektriklerinin olmadığını söyledi. DEDAŞ’ın yarattığı zararın ölçülemeyecek kadar büyük olduğunu belirten Koşak, “DEDAŞ ‘kaçak var’ diyor. Gelsinler tüm trafolarımızı kontrol etsinler. Kaçak varsa takip etsinler. Bunu engellemek onların görevi. ‘Aşırı yüklenme var’ diyorlar, yüklenme varsa trafoları büyütün madem. Sadece geçen yıl 7 milyon lira elektrik faturası ödedik. Bu sene daha sezon yarı olmadan 6 milyon lira civarı elektrik faturası bize gelecek. Kaçak çoksa benim günahım nedir? Pamuğumuzun haline bakın, ben şu ürünü satsam elektrik faturasını karşılamıyorum. Biz burada mağduruz. DEDAŞ’a kimsenin gücü yetmiyor“ dedi.

Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, DEDAŞ yetkilileri ile görüşmelerine rağmen soruna çözüm bulanamadığını anlattı. 
‘ELEKTRİK SORUNU ÇİFTÇİYE BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞATIYOR’

Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar da elektrik kesintilerinden dolayı çiftçilerin büyük mağduriyet yaşadığını belirtti. İpar, “Çiftçinin ektiği ürün filizlenmeye başladığı anda elektrik kesintisi sorunları başladı. Şu an bile çözebilmiş değiliz. Elektrik kesintilerimiz had safhada. DEDAŞ’ın burada uyguladığı politikayı bilmiyoruz, son birkaç gündür çalışmaların olduğunu söylüyorlar. DEDAŞ yetkilileri geçtiğimiz günlerde bizleri ziyaret etti, sorunları paylaştık ancak bugüne kadar herhangi bir değişiklik olmadı” diye konuştu.

Urfa’da yetiştirilen pamuk, mısır, biberde ciddi bir rekolte düşüklüğünün yaşanacağına dikkat çeken İpar, bunun da Türkiye’de tarımı etkileyecek kadar ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. İpar şöyle devam etti: “Biliyorsunuz pamuğun yüzde 40’ını üretiyoruz. Ancak pamukta yüzde 20’lik rekolte kaybı tekstil sektöründe ciddi oranda bir sıkıntı yaratacak. Adana’dan sonra mısır üretiminde ikinci sıradayız. Mısır üretiminde rekolte düşüklüğü hem yem fiyatlarını hem de iç piyasayı ciddi şekilde etkileyecek.”

‘TRAFOLAR YÜKÜ KALDIRMIYOR’

DEDAŞ’a göre ise elektrik kesintilerinin sebebi “aşırı yüklenme”. DEDAŞ yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, “Aynı anda elektrik hattına yüklenme fazla olunca trafolar yükü kaldıramıyor. TEİAŞ elektrik dalgalanmalarından dolayı gündüz vakitlerinde kesintiler meydana geliyor. Aynı hattın üzerinde çok sayıda kuyu olduğundan dolayı hat kaldırmıyor. Kaçak kullanımlar da bunu etkiliyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu