Yaşam

Urfadan 400 bin kişi tarım işçisi olarak başka illere gidiyor

Urfadan 400 bin kişinin tarım işçisi olarak şehir dışına çıktığını belirten TMMOB Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, kentte yıl boyunca tarım potansiyeli olmadığı için işçilerin başka illere gitmek zorunda kaldığını ifade etti.

Mevsimlik tarım işçileri sorunu, Şanlıurfa’nın kanayan bir yarası olarak orta yerde duruyor. Her yıl belirli zamanlarda geçimlerini sağlamak isteyen yaklaşık 400 bin işçi, tarım işinde çalışmak amacıyla Batı illerine gidiyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, kentte yılın 12 ayı boyunca iş devamlılığı olmadığından dolayı kentteki tarım işçilerinin başka illere göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Makineleşmenin işsizliği körüklediğini belirten Melik, Şanlıurfa’da sanayi kurularak mevsimlik tarım işçilerinin başka illere gitmelerini önleyeceğini belirtti.

Melik, Şanlıurfa’da seracılığın, sebzeciliğin geliştirilmesi gerektiğini belirterek Şanlıurfa’da bir an önce tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gerektiğini ifade etti.

“Urfa’da tarım potansiyeli çok yüksek”

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik

Yılda yaklaşık 400 bin tarım işçisinin Türkiye’nin çeşitli illerinde çalıştığına değinen Melik, “Urfa’da tarım potansiyeli çok yüksektir. Urfa’da tarım çeşitliliği olmadığından, sadece buğday, arpa, pamuk ve mercimek olduğu için tarım işçilerimiz de Türkiye’nin çeşitli illerinde çalışmak zorunda kalıyorlar. Yılda yaklaşık 400 bin tarım işçisi, 12 ay bir tarım faaliyeti olmadığı için işçiler başka illere gidiyor.” dedi.

“Eskiden pamuğu ellerimizle toplarken şimdi ise makine ile toplanıyor”

Makineleşme ile birlikte işsizliğin arttığını dile getiren Melik, “Şanlıurfa’da bitki desenimizi geliştirmemiz gerekiyor. Tarım çeşitliliğini ve ürünlerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bunların yanında sebzecilik yapmamız gerekiyor. Sebzecilikte iş gücü çok önemlidir. Hilvan, Siverek ve Bozova tarafında özellikle sebzecilik için çok uygundur. Mevsimlik tarım işçisinin olmasının bir nedeni de makineleşmedir. Eskiden pamuğu ellerimizle toplarken şimdi ise makine ile toplanıyor. Bir makine günde 150-200 dekar pamuk toplayabiliyor. Dolayısıyla makineleşme de işsizliği körüklüyor. 100 dekarlık bir alanda 50 işçi çalıştırırken makine olunca bu 50 kişi işsiz duruma düşüyor.” ifadelerini kullandı.

“Urfa’da tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gerekiyor”

Şanlıurfa’da tarıma dayalı alanlara ciddi destek verilmesi gerektiğine dikkat çeken Melik, “Urfa’da bir an önce tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gerekiyor. Sanayi, tarım işçilerimizin başka ile gitmeden burada çalışmasını sağlayacaktır. Ürün desenimizi geliştirmemiz gerekiyor. Asma bahçe kurmamız gerekiyor. Sebze alanlarını genişletmemiz gereklidir. Urfa’da Karaali bölgesinde ve Harran Ovası içlerinde seracılık var. Seracılık da çok işçi gerektiren bir tarım alanıdır. Bu alanlara ciddi destek vermemiz gerekir.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu