Yaşam

Urfa Barosu binasına Kürtçe, Arapça ve Türkçe olmak üzere 3 dilli tabela asıldı.

Urfa Barosu’na Türkçe, Kürtçe ve Arapça tabela asıldı. Urfa Barosu Anadil Komisyonu Koordinatörü Gökhan Dayık, değişikliğin dillere karşı artan “ırkçı” saldırılara bir cevap olduğunu söyledi.

Urfa Barosu binasına Kürtçe, Arapça ve Türkçe olmak üzere 3 dilli tabela asıldı. Daha önce sadece Türkçe’nin yer aldığı tabelaya, yakın zamanda kurulan Urfa Barosu Anadil Komisyonu’nun çalışması ile Kürtçe ve Arapça da eklendi.

Urfa Barosu Mardin Barosu’ndan sonra çok dilli tabela asan ikici baro oldu.

Anadil Komisyonu Koordinatörü ve Urfa Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Dayık, değişikliğin son dönemde dillere karşı artan “ırkçı saldırılara” bir cevap olduğunu söyledi.

Dayık, “Kısa bir süre sonra Kürtçe ve Arapça kurslarımız başlayacaktır. Baroda bulunan Tahir Elçi Konferans salonunda Kürtçeye yönelik saldırılara karşı 28 Kasım’da Amed Şehir Tiyatrosu’nun katkıları ile Kürtçe tiyatro gösterimiz olacaktır. İlerleyen günlerde söyleşi, sempozyum ve çalıştay gibi faaliyetler ile çok dilli konser etkinliklerimiz olacaktır” şeklinde konuştu.

“DİLLER İNSANLIĞIN ORTAK MİRASIDIR”

Değişikliğe dair Urfa Barosu sosyal medya hesabından, “Tüm diller insanlığın ortak mirasıdır. Baromuz Hizmet Binası girişine daha önce var olan Türkçe ‘Şanlıurfa Barosu Başkanlığı’ yazısının yanına Kürtçe ve Arapçası da eklenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. أفضل التمنيات , Bi xer be , Hayırlı olsun” mesajı paylaşıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu