Connect with us

Yaşam

Urfa Balıklıgöl’de balıklarının sırrı!

Urfa’da bulunan Balıklıgöl birçok kişinin hem güzelliğiyle hem de hikayesiyle dikkatini çekmektedir. İçerisinde de sazan türünde birçok balığın bulunduğu göle halk saygı duyar ve balıkları yemek girişiminde bulunmaz. Peki neden?

Balıklıgöldeki balıkların sırrı nedir?

Balıklıgöl diğer adıyla Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölü 150 metre uzunlukta, 30 metre genişlikte ve 3-5 metre derinliktedir. İslam haricinde Yahudi ve Hristiyan dinlerinde de Balıklıgöl’ün yeri önemlidir. Efsaneye göre Balıklıgöl hikayesinin konusu tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. Hikayeye göre Hz. İbrahim’in ateşe atılmasının ardından bir mucize gerçekleşmiş ve etraf güllük gülistanlık olmuştur.

Hz. İbrahim kendi döneminde yaşayan hükümdar Nemrut ile halkının taptığı putlarla mücadeleler eder. Tek tanrı fikrini öne süren Hz. İbrahim, Nemrut tarafından Urfa kalesinde bulunan bir tepeden meydana kurulan büyük bir ateşe atılır.

Ancak ateş Allah tarafından suya dönüştürülür. Suyun içerisindeki tüm odunlar da birer balığa dönüşür. Allah’ın mucizesi de bu şekilde gerçekleşir.

İbrahim’in bir gül bahçesinin içerisine sağ kalacak şekilde düşer. Düştüğü yer de Halil-ür Rahman gölüdür. Anlatılan hikayeye göre Nemrut’un kızı Zeliha da Hz. İbrahim’e inandığı için onun hemen arkasından kendini ateşe atar. Zeliha’nın da düştüğü yere Ayn-ı Zeliha Gölü adı verilir.

Balıklıgöl hikayesi önemli efsanelerden biridir. Gerçekliği hakkında çok net bilgiler olmasa da günümüzde Balıklıgöl birçok kişi tarafından ziyaret edilir. Türkiye’nin en önemli göllerinden biridir. Turizm değeri çok yüksektir. Sıra dışı görülen ve oldukça da kutsal sayılan bir göldür. Günün her saatinde ziyaretçi alır.

Balık türleri sazandır

Efsanelere konu olan gölün içerisindeki balık türleri sazandır. Bu balıklara halk arasında saygı duyulur ve kesinlikle yenilmez.

Balıklar neden yenmez?

Balıklıgöl’deki balıklar hiçbir şekilde yenilebilen balıklar değildir. Bu balıklar kutsal kabul edilir. Bu nedenle kişiler yalnızca balıkları besler. Ancak balıklar dışarıya çıkarılarak tüketilmez.

Halk arasında bu balıkları yiyen kişilerin hastalandığı söylenir. Gölde bulunan balıklar bıyıklı sazan balıklardır. Bu türlerin zehirli olması insanlar açısından tüketilmesi de son derece zararlıdır. Yenmemesinin en önemli nedeni ise kutsal sayılıyor olmalarıdır. Balıklıgöl bugünkü görünümünü ise Behruz Çinici danışmanlığı altında Mimar Merih Karaaslan tarafından hazırlanan bir proje ile almıştır.

Balıklıgölün bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir