Connect with us

Yaşam

UNESCO’dan Diyarbakır’a iyi haber

“Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne alınması gündeme gelen Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri için UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’ndan iyi haber geldi. Surlar ve bahçe listeye kabul edilmedi.

Diyarbakır’a iki kez yapılan ziyaretlerden sonra hazırlanan taslak raporda, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alınması istendi.

Komisyon yaptığı açıklamada UNESCO’nun Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta yaptığı toplantıda Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri’nin “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne alınma önerisinin kabul edilmediğini duyurdu.

Açıklamanın devamı şöyle: “UNESCO Dünya Mirası Komitesi Genişletilmiş 45. Oturumu’nda görüşülen ‘Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı’ miras alanımızın ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesi yönündeki öneri, Umman, Mısır, Katar, Nijerya, Rusya Federasyonu, Güney Afrika, Japonya, Hindistan, Meksika, Saint Vincent ve Grenadinler, Arjantin, Mali, Zambiya, Tayland, Suudi Arabistan ve Etiyopya’nın karşı oyları doğrultusunda kabul edilmemiştir.”

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde 2015’de yaşanan hendek-barikat operasyonları ve sonrasında yapılan çalışmalar, UNESCO’nun taslak raporuna yansımış ve Diyarbakır’a iki kez yapılan ziyaretlerden sonra hazırlanan taslak raporda, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alınması istenmişti. (Medyascope)

Devamı…