Connect with us

Politika

Ukrayna-Rusya savaşında barış umudu, Lavrov, Kuleba ve Çavuşoğlu zirvesinde

Dünyanın gözü Türkiye’de, Antalya’da olacak. Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna ile Rusya arasındaki en üst düzey görüşme bugün Antalya’da yapılacak. Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları biraraya gelecek. Saat 11’de başlayacak toplantı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla üçlü formatta gerçekleşecek.

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Türkiye kritik bir görüşmeye ev sahipliği yapacak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Diplomasi Forumu kapsamında Antalya’da bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla 3’lü fortmatta, barış görüşmesi gerçekleştirilecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba savaşın başladığı günden beri ilk defa temas kuracak.

Rus ve Ukrayna heyetleri toplantı dışında karşılaşmayacak ve ayrı otellerde konaklayacak.

LAVROV-KULEBA GÖRÜŞMESİNİN SAATİ BELLİ OLDU

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şunlar denildi:

“Ukrayna, Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanlarının katılımıyla yapılacak üçlü görüşme saat 11:00’de öngörülüyor. Toplantıdan hemen sonra Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ayrı bir basın toplantısı verecek. Söz konusu basın toplantısı Regnum Carya otelinin Convention Center binasında yapılacak.”

LAVROV ANTALYA’YA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin ara buluculuğu ile perşembe günü Antalya’da gerçekleştirilecek Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı için Antalya’ya geldi. Lavrov ve Rus heyetini taşıyan özel uçak, Antalya Havalimanı’na indi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA ANTALYA’DA

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Türkiye’nin ara buluculuğu ile Antalya’da gerçekleştirilecek Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı için Antalya’ya geldi. Kuleba ve Ukrayna heyetini taşıyan özel uçak, Antalya Havalimanı’na indi.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU CUMA GÜNÜ BAŞLAYACAK

Kritik zirveden bir gün sonra, Antalya Diplomasi forumu başlayacak.

Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenecek forumun açılış konuşmasını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Foruma 3 bine yakın kişinin katılması bekleniyor. 19 devlet ve hükümet başkanı, 73 bakan ve 42 uluslararası teşkilat temsilcisi Antalya’da olacak. Türkiye’nin ilişkilerde normalleşmeye gittiği Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan da katılımcılar arasında.

ALİYEV DE GELİYOR’ İDDİASI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yarın Türkiye’ye geleceği iddia edildi. Rus kaynaklara dayandırılan haberde Aliyev’in Antalya Forumu’nda görüşmelerde bulunacağı belirtildi. 11-13 Mart’taki forumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuk cumhurbaşkanı ve başbakanlar ile ikili görüşmeler yapması bekleniyor. 

Öte yandan Erdoğan, bugün ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüşecek. 

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir