Connect with us

Dünya

Ukrayna: Rusya kontrolünde bulunan baraj vuruldu, tahliyeler başladı

Ukrayna, Herson yakınlarında Rus kontrolündeki bölgede bulunan bir barajın Rus güçleri tarafından vurulduğunu duyurdu. Rus yetkililer iddiaları yalanladı, saldırının terör eylemi olduğunu açıkladı. Su baskınlarına karşı bölgeden tahliyeler başladı.

Bölgede tahliyelerin başladığı 5 saat içinde su seviyesinin kritik seviyeye ulaşacağı uyarısı yapıldı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Telegram’da Kakhovka barajının havaya uçurulduğunu yazdı ve nehrin sağ kıyısındaki 10 köyün sakinlerini ve nehrin aşağısındaki Herson şehrinin bazı kısımlarını temel belgeleri ve evcil hayvanları toplamaya, cihazları kapatmaya ve ayrılmaya çağırdı.

Zelenskiy’den acil toplantı kararı

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov Salı günü Twitter’da yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin Nova Kakhova barajındaki patlamayla ilgili acil bir toplantı yapacağını söyledi.

Herson Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Oleksandr Prokudin, sabah 7’den kısa bir süre önce Telegram’a gönderdiği bir videoda “Rus ordusunun bir terör eylemi daha gerçekleştirdiğini” söyledi ve suyun beş saat içinde “kritik seviyelere” ulaşacağı konusunda uyardı. 

Devamı…