Bilim & Teknoloji

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk oldu! İşte ödenen fiyat

Twitter’ın yeni sahibi SpaceX ve Tesla gibi şirketlerin kurucusu olan Elon Musk oldu. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Gündeme bomba gibi düşen haberlere göre Elon Musk ve Twitter resmen anlaştı. Yönetim kurulu ile satış işlemleri için masaya oturan Musk’ın teklifi kabul edildi ve Twitter 44 milyar dolara el değiştirdi.

Elon Musk’ın şirketi satın almaya yakın olduğu ve bugün bir anlaşmaya varılabileceği haberleri üzerine yüzde 5’ten fazla değer kazanmıştı.

Şirket başlangıçta Elon Musk’ın teklifini geri çevirmişti.

Musk anlaşmanın duyurulması öncesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Umarım beni en sert eleştirenler bile Twitter’da kalmaya devam eder, çünkü ifade özgürlüğü bu demek” dedi.

Uygulamadan atılan eski ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter’a dönmeyeceğini söyledi.

Fox News’a konuşan Trump, kendi sosyal medya uygulaması Truth’u kullanmaya devam edeceğini ifade ederek, “Umarım Elon Twitter’ı geliştirmeler yapmak için satın almıştır. O iyi bir adam ama ben Truth’ta kalmaya devam edeceğim” dedi.

Beyaz Saray yönetimi ise satış ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Sözcü Jen Psaki, “Satışla ilgili yorum yapmayacağım. Ama Başkan Biden uzun zamandır büyük sosyal medya platformlarının gücü konusunda endişeliydi” dedi.

Musk’ın elektrikli araç yapım şirketi Tesla’nın hisseleri anlaşma sonrası yüzde 2 değer kaybetti.

Anlaşma günü Twitter hisseleri yükseldi

ABD’de piyasalar açılmadan önce Twitter’ın hisselerinin değeri yüzde 5,1 artarak 51,57 dolara yükseldi. Musk, hisse başına 54,20 dolar önermişti.

Musk bu ayın başlarında 3 milyar dolarlık Twitter hissesi satın almıştı. Hisselerinin yüzde 9’a çıkması üzerine Musk’a yönetim kuruluna girmesi teklif edildi. Fakat Musk bunu reddetti. Musk yönetim kuruluna girseydi daha fazla hisse satın alamayacaktı. Elon Musk 14 Nisan’da ise şirket için 43 milyar dolarlık teklif verdi.

Musk Perşembe günü de düzenleyici kurumlara teklifinin finansmanıyla ilgili ayrıntıları sunmasından sonra, 11 kişilik Twitter Yönetim Kurulu olası bir anlaşmayı ciddi şekilde değerlendirmeye başladı.

Başvuru dosyasına göre Musk, teklifi için 46,5 milyar dolarlık finansman paketine sahip olduğunu bildirdi.

Musk teklifini kendi hisselerinin yanı sıra Morgan Stanley ve diğer şirketlerinin desteğiyle finanse edeceğini belirtti.

Bazı hissedarların Musk’ın bu girişiminden sonra yönetim kuruluyla irtibata geçtiği ve olası bir anlaşma fırsatının kaçırılmaması tavsiyesinde bulunduğu söyleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu