EkonomiGenel

Türkiye’nin fındık çiftçileri Nutella ‘tekelinde’ otoriter

Sabahtan akşama kadar, Nutella serpmelerine giren fındığın çoğunu toplayan Türk çiftçileri, sömürüldüklerini vedüşük ücretten şikayet ederek, işçi hakları konusunda çatışıyor.


Dünya ihracatının yüzde 82’sini oluşturan Türkiye’de fındık el üstünde tutulan bir üründür.

Ancak, Türkiye’nin çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu güneydoğudan gelen ve hasat mevsiminde geçimini sağlamak için fındık ağaçlarıyla dolu vadilerine giden çoğunluğu genç kesimden olan işçiler günde 12 saat çalışıp bu kadar zahmetli bir işte emeklerinin karşılığını almadıklarını,topladıkları fındıkların yurt dışında Nutella şeklinde geri geldiğini ve kendilerinden daha fazla kazandıklarını,söylüyorlar.

Dünyaca ünlü serpme, Türkiye’nin en çok fındık alıcısı olan İtalya’nın Ferrero şekerlemesi tarafından yapılıyor. Küresel devin diğer tatlıları arasında Ferrero Rocher çikolataları ve Kinder çikolatalı yumurtalar yer alıyor.

Çözüm için Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar, fiyatlandırmayı, depolamayı ve ödemeleri denetleyen bir devlet düzenleyicisi olan Toprak Mahsulleri Kurulu’nun, üreticilerin daha fazla fındık satabilmeleri ve müşteri tabanlarını çeşitlendirebilmeleri için kotalarını yükseltmesini istiyor.

Türk hükümeti, yerel umutları artırarak yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Çiftçilerin hasatlarını ön bahçelerine yayılmış brandalarda kuruttukları Akyazı’da üretici Şimşek, bir an önce İtalyanlara olan bağımlılığını kırmak istediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu