Politika

Türkiye, ‘Mültecilere sınırlar kapatılmalı’ diyenlerin en yüksek olduğu ülke

Ipsos, Dünya Mülteci Günü’nde bir araştırma yaptı. Mültecilere sınırların kapatılmasını destekleyenlerin oranı 28 ülke içinde ortalama yüzde 36 çıkarken, bu oran Türkiye’de yüzde 76.

Ipsos’un Dünya Mülteci Günü Araştırması 22 Nisan – 6 Mayıs 2022 tarihlerinde dünya çapında 28 ülkede yapıldı. Araştırmaya göre, sınırların kapatılması konusunda en fazla olumsuz görüşe sahip ülke Türkiye. 28 ülke ortalamasında bu görüşe katılanların oranı yüzde 36 iken Türkiye’de bu oran yüzde 76. Son iki yıl içinde de bu görüşe katılanların oranı arttı.

Ipsos araştırması: Türkiye, 'Mültecilere sınırlar kapatılmalı' diyenlerin en yüksek olduğu ülke 2
   

İnsanların ülkesinden savaş ya da zulümden dolayı kaçmak zorunda kaldığında diğer ülkelerin bu vatandaşları ülkelerine kabul etmesi görüşüne 28 ülke genelinde bireylerin %78’i katılıyor. Türkiye’de ise bu oran %66. Ayrıca bu görüşe katılanların oranı son iki senede 11 puan geriledi.

Ipsos araştırması: Türkiye, 'Mültecilere sınırlar kapatılmalı' diyenlerin en yüksek olduğu ülke 3
   

Mültecilerin gittikleri ülkede topluma uyum sağlayacaklarını düşünenlerin oranı %50. Aksini düşünenlerin oranı ise %40. Türkiye’de ise her 4 kişiden 1’i mültecilerin topluma uyum sağlayacaklarını belirtirken, %69’u uyum sağlayamayacaklarını düşünüyor.

Ipsos araştırması: Türkiye, 'Mültecilere sınırlar kapatılmalı' diyenlerin en yüksek olduğu ülke 4
   

Ülkelerin genelinde, çalışma izninin mültecilerin topluma uyumunu kolaylaştıracağına inananların oranı yüzde 60. Türkiye’de bu görüşü destekleyenlerin oranı ise yüzde 33. Türkiye, bu konuda olumlu görüş bildiren en düşük ülke. Olumsuz görüş bildirenlerin (yüzde 46) de oranı da tüm ülkeler arasındaki en yüksek oran.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu