Connect with us

Ortadoğu

Türkiye, Kürdistan Bölgesi’ndeki karakol sayısını artırdı

Reuters haber ajansı, Irak Kürdistan Bölgesi’nin Sararo köyünde Türkiye’nin son zamanlarda karakollar inşa ettiğini, bölgedeki karakol sayısının arttığını ve bunun köy sakinlerinin kaçmasına neden olduğunu bildirdi.

Reuters ajansı, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri varlığının son dönemde giderek arttığını ve bu durumun “çok az ilgi çekmekle beraber bölgeyi istikrarsızlaştırma riski taşıdığını” yazdı. Ajansın analizinde, Türkiye’nin sınır bölgelerindeki askeri karakol sayısının son yıllarda katlandığı aktarılırken, Kürt yetkililerin ve TSK saldırılarından zarar gördüğü belirtilen sivillerin görüşlerine yer verildi.

Reuters haber ajansı, Kürdistan Bölgesi Türkiye sınırında bulunan Sararo köyünde Türkiye’nin son zamanlarda karakollar inşa ettiğini, bölgedeki karakol sayısının arttığını ve bunun köy sakinlerinin kaçmasına neden olduğunu bildirdi.

Sararo Belediye Başkanı Abdulrahman Hüseyin Raşid, Aralık ayında köyü ziyareti sırasında Reuters’ a yaptığı açıklamada, “Türkiye bölgeye ilk geldiğinde küçük portatif çadırlar kurdu, ancak ilkbaharda tuğla ve çimento ile karakollar inşa ettiler” dedi.

Raşid ayrıca, “Türkiye’nin bölgede 7/24 çalışan insansız hava araçları ve kameraları olduğunu ve olan biten her şeyi bildiğini” dile getirdi.

“Karakolların sayısı her geçen yıl artıyor”

Peşmerge güçlerinin eski genel sekreteri Cabar Manda, Türkiye’nin 2019 yılına kadar Irak’ta 29 karakolunun bulunduğunu, ancak Ankara’nın PKK saldırılarını engellemeye çalıştıkça bu sayının arttığını söyledi.

“Türk güçleri ile PKK arasındaki çatışmaların tırmanmasının ardından karakolların sayısı her geçen yıl artıyor. Helikopterler karakollara her gün ikmal yapıyor ” diyen Manda’ya göre, mevcut karakol sayısı 87 ve bunların çoğu yaklaşık 150 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğindeki bir sınır şeridinde bulunuyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Kürt yetkili de Türkiye’nin bölgede  80 kadar karakolu olduğunu söyledi. Bir başka Kürt yetkili ise son iki yılda en az 50 karakol inşa edildiğini ve Türkiye’nin varlığının giderek daha kalıcı hale geldiğini dile getirdi.

Üsleri hakkında yorum yapması istenen Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ise, buradaki operasyonlarının BM Şartı’nın üye devletlere saldırı durumunda meşru müdafaa hakkı tanıyan 51’inci maddesine uygun olduğunu bildirdi.

“Kuzey Irak’ta terörle mücadelemiz Irak makamlarıyla eşgüdüm ve yakın işbirliği içinde yürütülmektedir” diyen bakanlık, Kürt yetkililerin verdiği karakol sayılarıyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

“2015’ten bu yana en az 800 köy boşaltıldı”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (KBY) bir yetkiliye göre, Türkiye ile PKK arasındaki ateşkesin bozulduğu ve binlerce insanın evlerini terk ettiği 2015 yılından bu yana yaşanan çatışmalarda en az 800 köy boşaltıldı.

Reuters, Kürt yetkililerin, “Türkiye’nin varlığının İran’ın Irak içerisinde istihbarat operasyonlarını arttırma ve kendi askeri eylemlerini gerçekleştirme riskini arttırdığını” söylediğini de aktardı.

“PKK ana sebeptir”

Kürdistan Bölgesel Yönetim (KBY) sözcüsü Cotyar Adil, “PKK da dahil olmak üzere tüm yabancı askeri gruplardan Kürdistan Bölgesi’ni herhangi bir çatışma ya da gerilime sürüklememelerini istiyoruz” dedi.

“PKK, Türkiye’yi Kürdistan Bölgesi’ndeki topraklarımıza girmeye iten ana sebeptir. Bu nedenle PKK’nın gitmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadesini kullanan Adil, “Uzun süredir devam eden bu çatışmada taraf değiliz ve herhangi bir tarafta yer almak gibi bir planımız da yok” diye konuştu.
Başbakan Mesrur Barzani de Reuters’a yaptığı açıklamada, Türkiye ile PKK arasındaki çatışmanın endişe verici olduğunu söyledi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir