Connect with us

Yaşam

Türkiye, Kürdistan Bölgesi vatandaşı iki genci Suriye’ye sınır dışı etti

 Irak Kürdistan Bölgesi vatandaşı iki Kürt göçmen, gittikleri Türkiye’den Suriye’ye sınır dışı edildi. Söz konusu vatandaşlar, Türkiye’de kalabilmek için “Suriyeli göçmen” olduklarını söylediklerini bu nedenle Suriye’ye sınır dışı edildiklerini kaydetti. Göçmenler, bu “tavsiye”nin kendilerine insan kaçakçıları tarafından verildiğini söyledi.

Biri Azez’e, diğeri İdlib’e gönderilen göçmenler şu an silahlı grupların elinde bulunuyor.

Türkiye’nin Suriye’ye gönderdiği 19 yaşındaki Muhammed Abdullah, babasıyla en son 15 Ağustos 2022 gecesi Azez’den konuştu.

Rûdaw’ın haberine göre, Muhammed’in babası Abdullah Kaladizeyi, “Oğlum, Ceyş el-Hur grubu tarafından alıkonulduğunu söyledi. Bu grup bizi de aradı ve ‘oğlunuz bizimle ve onu serbest bırakmak için bazı yollar deneyeceğiz. Kaçakçılara para vermeyin’ dediler. Oğlum o zamandan beri bizimle iletişime geçmedi” dedi.

Kaladizeyi oğlunun, Suriye’ye gönderildiğinde silahlı gruplar tarafından önce iyi muamele gördüğünü, ancak yasadışı yollardan Türkiye’ye dönmeye çalıştığında alıkonulduğunu söyledi.

Suriye’ye gönderilen gençlerden biri olan Aryan da, yayınladığı bir videoda, “Türkiye’de 3 ay geçirdikten sonra 11 Ağustos’ta Avrupa’ya gitmek için ormana gittik ve cep telefonlarımızı kaçakçılara teslim ettik. Orada birkaç gün kaldıktan sonra iki saat boyunca dağlardan geçerek botlara ulaştık. Sonra polis bizi yakalayıp kampa götürene kadar bir saat yürüdük. O zamandan beri telefonsuz kalmış durumdayız. Kampta 102 kişiydik, yer yoktu ve hepimiz taşların üzerine oturduk. Birkaç gün hiçbir şey yemedik, yemek yoktu. Soğukta uyuyamadık. Altı gün sonra başka bir yere gönderildik ve orada üç gün yerde yattık” diye konuşuyor.

Aryan’ın bazı arkadaşları Irak’a, o da tek başına Suriye’ye gönderildi. Bab el-Hava Sınır Kapısı’na vardıktan sonra bir cep telefonu satın aldı ve ailesine haber verdi.

Aryan, “Sonra Dana şehrine götürüldüm ve şimdi oradayım, orada kimsem yok, kalacak yerim yok ve hiçbir ülkeye gidemem. Dana şehri İdlib’e ait ve kontrol altında. Birkaç kez Kürdistan Bölgesi’ne dönmeyi denedim ama başaramadım ve işe yaramadı” diye konuştu.

Devamı…