Connect with us

Politika

Türkiye Dışişleri’nden Süleymaniye’deki Havalimanı saldırısına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Süleymaniye’de bulunan Erbet Havalimanı’na yapılan SİHA saldırısıyla ilgili, “Patlama esnasında, YNK’ye bağlı Terörle Mücadele Grubu’ mensuplarının PKK/YPG’lilerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır” açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ta, PKK örgütü ve uzantılarının özellikle ülkenin kuzeyinde yoğunlaşan terör faaliyetleri ve bilhassa Suriye ile Irak arasında oluşturulan örgüt koridorundaki hareketliliği yakından izlenmektedir” denildi.

Bu minvalde, Süleymaniye’de bulunan Erbet Havalimanı’nda 18 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gelişmelerin dikkat çekici olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Patlama esnasında, YNK’ye bağlı ‘Terörle Mücadele Grubu’ mensuplarının PKK/YPG’lilerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır. Bu gelişme, YNK’ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının örgüt üyeleriyle işbirliğini açıkça ortaya koymuş olması bakımından vahimdir. Yaşanan bu son olayla, terör örgütünün halkını adeta rehin aldığı Süleymaniye’ye yönelik tedbirlerimizin ne denli isabetli olduğu da bir kez daha teyit edilmiştir. Türkiye, hem Irak Merkezi Hükümetinden hem Kürdistan Bölgesi makamlarından PKK ve uzantılarını terör örgütü olarak tanımasını ve terörizmle samimi ve somut şekilde mücadele etmesini beklemektedir.”

Devamı…