Dünya

Trump cinsel taciz ve iftiradan suçlu bulundu, 5 milyon dolar tazminat cezası aldı

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, yazar E. Jean Carroll’a cinsel taciz ve iftiradan suçlu bulanarak 5 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Trump’ın Sözcüsü Steven Cheung, eski ABD Başkanı’nın temyize gideceğini söyledi.

Manhattan Federal Mahkemesi’nde, bir hafta süren duruşmaların ardından 3’ü kadın 9 kişilik jüri heyeti bugün kararını açıkladı.

AA’nın aktardığına göre yaklaşık 2,5 saatlik bir müzakereden sonra jüri, 79 yaşındaki Carroll’un açtığı hukuk davasında Trump’ı “cinsel istismar”, “darp” ve “hakaret”ten sorumlu buldu. Trump’ın Carroll’a tecavüz ettiği iddiası ise reddedildi.

Jüri, Trump’ın, E. Jean Carroll’a cinsel taciz ve darptan ötürü 2 milyon, karalamadan ötürü 3 milyon dolar olmak üzere toplam 5 milyon dolar zarar tazminatı ödemesi gerektiğini bildirdi.

Kararın açıklanmasından dakikalar sonra Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu kadının kim olduğu konusunda hiçbir fikrim yok. Bu karar, utanç vericidir, tüm zamanların en büyük cadı avının devamıdır” dedi.

Trump hakkındaki suçlamaları ilk kez 2019’da yazdığı anı kitabında dile getiren 79 yaşındaki Carroll mahkemede yaptığı konuşmada, Trump’la iddia edilen cinsel saldırıdan yıllar önce tanıştığını ve onu “çok cana yakın” ve “havalı” bulduğunu ifade etmişti. Carroll, Trump’ın kendisine 1995 veya 1996 yılında Manhattan’da bulunan Bergdorf Goodman alışveriş merkezinde bir mağazanın soyunma odasına götürdüğünü ve kapıyı kapatarak duvara ittiğini ardından cinsel saldırıda bulunduğunu aktarmış, konuşması sırasında gözyaşlarına boğulan Carroll, Trump’ı geri ittiğini ifade etmişti.

Carroll, “Donald Trump bana tecavüz ettiği için buradayım ve bunun hakkında yazdığımda yalan söyledi ve bunun olmadığını söyledi. İtibarımı paramparça etti ve ben hayatımı geri almak için buradayım” ifadelerini kullanmıştı. Carroll, olayın ardından kendisini suçladığını, işini kaybedeceğinden ve Trump’ın kendisine misilleme yapacağından korktuğu için sessiz kaldığını belirtmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu