Connect with us

Kültür & Sanat

TRT’de bir ilk; Kürtçe şarkı ile süper finale

TRT’nin “Sen Türkülerini Söyle” adlı şarkı yarışmasına katılan Songül Kalaç seslendirdiği Kürtçe şarkısıyla büyük beğeni toplayarak gösterdiği performansı ile süper finale yükseldi.

TRT 1’de Salı akşamları yayınlanan “Sen Türkülerini Söyle” yarışma programına katılan Hakkarili Songül Kalaç, Tunceli yöresine ait Kürtçe “Elqajiyê” şarkısını seslendirdi.

Buğulu sesi ile jüri üyelerini ve dinleyenleri mest eden Kalaç jüri üyelerinden aldığı puanlar ile süper finale çıkmaya hak kazandı.

Öte yandan 12 Eylül Salı ünü yapılacak olan süper finalin fragmanı yayınlandı. Kalaç süper finalde Kürtçe “Dar Hejiroke”yi seslendirecek.

Yarışmanın kazananı 500 bin lira para ödülü ile ödüllendirilecek.

Aslen Hakkari Yüksekovalı olan 25 yaşındaki Songül Kalaç, müzik öğretmenliği yapıyor.

Kürt müzisyenlerin bazıları, dillerine sahip çıkmak, kültürlerini ülke insanına ve dünyaya tanıtmak için Kürtçe müzikte karar kılmış, bildikleri ve konuştukları, söyledikleri dilin Kürtçe olması dolayısıyla doğal olarak Kürtçe müzik icra etmişler. Bunlardan biri olan yarışmacı Songül Kalaç’ın süper finale çıkması TRT 1’de bir ilk olma özelliğinin diğer kanallarda özgürce yayınlanması temenni dileklerimizle….

Devamı…