Ortadoğu

Terör örgütü DEAŞ Irak’ta yüksek gerilim hattına saldırdı

Irak’ın Kerkük kentinin güneyinde terör örgütü DEAŞ’ın düzenlediği saldırılarda bir yüksek gerilim hattı tahrip edildi.

Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sözcüsü Amir Nuri, açıklamada, DEAŞ mensuplarının kentin güneyindeki Molla Abdullah köyü yakınında yüksek gerilim hattına saldırı düzenlediğini söyledi.

Nuri, teröristlerin kentin büyük bir bölümüne ve Salahaddin kentindeki bazı petrol sahalarına elektrik sağlayan 90 numaralı yüksek gerilim hattının altına yerleştirdiği patlayıcıları uzaktan kumandayla infilak ettirdiğini dile getirdi.

Saldırı nedeniyle Kerkük’e bağlı Kuvaza Arap ve Envar Asi köyü ve Salahaddin kentindeki Uceyil petrol sahasındaki tesislerde elektrik kesintileri olduğu belirtildi.

Nuri, hasar gören gerilim hattının onarımı için Kerkük Elektrik Müdürlüğünce bölgeye ekip gönderildiğinin bilgisini verdi.

Terör örgütü DEAŞ, 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Eski Başbakan Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de DEAŞ’a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu. Buna rağmen DEAŞ’ın söz konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde saldırıları sürüyor.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu