Politika

Temel Karamollaoğlu: Üçüncü ittifak olabilir

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu; “Üçüncü ittifak olabilir” sözlerine ilişkin “İttifak içinde ittifaklar olabilir. Demokrat Parti ile İYİ Parti bir ittifak içindeler. Aynısı olabilir onu söyledim” dedi.

İttifak tartışmalarının ısındığı süreçte dikkat çeken açıklamada bulunan Karamollaoğlu “Seçim kanunuyla şartlar değişti. Bunu ilk kez söylüyorum. Üçüncü ittifak olabilir” dedi. Hükümet kanadından gelen ‘Muhalefet adayını açıklasın’ çağrılarına “Altılı masanın adayı için henüz erken. Hiçbir parti 14 ay önceden isim açıklamaz” sözleriyle kapıyı kapattı.

Hükümet kanunda yaptığı değişikliklerle ‘Ben seçime müdahale edeceğim’ diyor. Altılı masada bu konu gündeme geldi. Seçim güvenliği önümüzdeki bir numaralı mesele. Sandıklara hakim olmak şart. En az üç temsilciyi teminat altına alacağız.

Karamollaoğlu, Karar TV’deki açıklamasında, şunları söyledi:

   “Eski sistemde, Ittifak eden partiler önce tek oymuş gibi ittifaklar arasında bölünüyor sonra milletvekilleri çıkıyor ve milletvekilleri kendi aralarında pay ediliyordu. Şimdi o avantaj kalktı. Yeni yollar aramak icabet eder. Seçim Kanunu’yla şartlar değişti. Üçüncü ittifak olabilir. Tek tek de girilirse, 3 partinin aldıkları oyu, birlikte oldukları takdirde üst üste koysanız daha büyük çoğunluk elde edersiniz. Milletvekili çıkarma ihtimali artar. Böyle bir ortam oluştuğu takdirde bu bir yeni katılıma vesile olabilir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu