Ortadoğu

Taliban’dan şeriat emri: Uzuv kesme, kırbaçlama cezaları geri dönüyor

Taliban’ın sözcüsü Mücahid, ‘şeriat emri’ verildiğini duyurdu. Taliban’ın lideri Ahundzade yargıçlara, “Hırsızların, adam kaçıranların ve fitnecilerin dosyalarını dikkatlice inceleyin” dedi.

Taliban lideri Haybetullah Ahundzade’nin yargıçlara, şeriat kanunlarını tamamen uygulama emri verdiği bildirildi. Emir hakkında bilgi veren Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, soygun, adam kaçırma ve isyana teşvik gibi suçların, grubun şeriat kanunu yorumuna göre cezalandırılması gerektiğini söyledi. Taliban, geçen yıl yeniden iktidara geldiklerinde daha ılımlı bir yönetim tarzı benimseme sözü vermişti. 

Taliban’ın sözcüsü Zebihullah Mücahid, pazar günü geç saatlerde Twitter’da bu “zorunlu” emrin Molla Ahundzade’nin bir grup yargıçla görüşmesinden sonra geldiğini söyledi. Mücahid’in aktardığına göre Taliban’ın lideri yargıçlara, “Hırsızların, adam kaçıranların ve fitnecilerin dosyalarını dikkatlice inceleyin” dedi. Taliban, kesin olarak suçları ve cezaları tanımlamadı, ancak Afganistan’daki bir dini lider BBC’ye şeriat yasalarına göre cezaların uzuv kesme, kamusal alanda kırbaçlama ve taşlamayı içerebileceğini söyledi. 

Geçtiğimiz hafta, kadınların Kabil’deki parklara girmeleri yasaklandı. Halka açık hamamların ve spor salonlarının yasağa dahil olduğu ortaya çıktı. Daha önce ise kadınların, bir erkek refakatçi olmadan uzun mesafeli yolculuklara çıkmaları yasaklandı. Taliban’ın izin vereceğine dair söz vermesine rağmen, kız çocuklar ülkenin büyük çoğunluğunda hâlâ okula dönmedi.

Uluslararası toplum, Taliban’ın güvenlik, yönetim ve insan hakları konularında vaatlerini yerine getirmesini beklerken, Afganistan’ın ABD’de bulunan milyarlarca dolarlık varlığı dondurulmuş durumda. (BBC Türkçe)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu