Connect with us

Dünya

Suriyenin başkentinde ev kiralarının yüksek olması ve İranlı kiracının artması

Son dönemlerde Suriyeli kiracının yokluğu ve İranlı kiracının artması nedeniyle Şam şehrinde daire kiraları görülmemiş rakamlara ulaştı.

Şam’daki kaynaklar, son iki yılda Suriyeli kiracıların çoğunun, Şam’da 50 metrekareyi geçmeyen bir daire için ayda 10 milyon Suriye lirasına ulaşan yüksek kiralardan kaçmak için kırsal bölgelere gittiğini doğruladı.

Daire kiraları, artan kaynak eksikliği ve Şam hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bölgelerde mahsur kalan Suriyeliler arasında artan yoksulluk oranları ışığında yükseliyor.

Kaynaklar, Şam’da kiraya verilen dairelerin çoğunun, İran Devrim Muhafızları milisleri ve Şam hükümetinin güvenlik aygıtının koruması altında, inanç turizmi bahanesiyle Suriye’ye akın eden İranlılara kiralandığını doğruladı.

Şam’daki İranlı kiracılardaki artış, İran’ın özellikle kiraların değeri çok yüksek olduğu için yumuşak demografik değişim sürecini sürdürdüğünü ve Paris, Londra ve en önde gelen Avrupa başkentlerindeki daire kiralarıyla karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor.

Şam hükümetindeki Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde “İran Hac ve Ziyaret Teşkilatı”na inanç turizmi ve Şii türbelerini ziyaret bahanesiyle ilk parti olarak 100.000’den fazla İranlıyı Suriye’ye getirmesine izin vermesi dikkat çekicidir.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir