Connect with us

Ortadoğu

Suriyeli cihatçı grup, İdlib’de yabancı savaşçılara yönelik kampanyasını tırmandırıyor

Heyet Tahrir El Şam’ın (HTŞ) cihatçı grubu geçtiğimiz günlerde yabancı savaşçıların ailelerini Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentindeki ikamet yerlerini ve işyerlerini boşaltmaları gerektiği konusunda uyardı.

Yerel kaynaklar Al-Monitor’a HTŞ’nin yabancı savaşçıların ailelerine İdlib’i terk etmeleri için birkaç günden fazla süre vermediğini söyledi. Cihatçı grup, hükümet güçlerine karşı savaşmak için Suriye’ye gelen akrabaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu ailelerden bazılarını sorguya çağırdı. 

Suriye’den bir cihatçının ünlü @MzmjerSh Twitter hesabının sahibi, 17 Şubat’ta HTŞ’nin bazı yabancı savaşçılara İdlib’de hoş karşılanmadıklarını söylediğini söyledi . Bu savaşçılardan bazılarının kısıtlamalar nedeniyle teslim olmak için büyükelçiliklerine ulaştığını, bazılarının ise kuzeye veya Afganistan’a seyahat etmeyi düşündüklerini söyledi .

HTŞ , bağlı olduğu medya kuruluşundan yaptığı açıklamada  , yabancı savaşçıların ve ailelerinin İdlib’i terk etme talebinin sadece Suriye devrimine (muhalefetine) katılan gruplarla sınırlı olmadığını, yaşadıkları evleri sömüren ve sömürenlerin tümünü kapsadığını açıkladı. işlenen suçlar veya güvenlik suçları.

Kararın, HTŞ üyeleri de dahil olmak üzere tüm grupların tüm üyelerini kapsadığını ve belirli bir kesim veya milliyetle sınırlı olmadığını sürdürdü. 

HTŞ, ilgili makamların, mevcut yeteneklere dayalı olarak, özellikle ihtiyacı olanlar olmak üzere, bu segmentlerin bazıları için alternatifler bulmaya çalışacağına söz verdi.

Katar merkezli cihatçı gruplara odaklanan araştırmacı Halil el-Mukdad konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “HTŞ’nin kontrol alanlarındaki rakiplerinden kurtulması yeni bir şey değil. HTŞ, kendisini oradaki tek hizip olarak kabul ettirmeye çalıştı. HTŞ, İslam Devleti [İD] ile savaştı ve Cund El Aksa’yı ve ılımlı kabul edilen ve Hazm hareketi  gibi uluslararası ve bölgesel desteğe sahip diğer grupları  ortadan kaldırdı . Ancak bu operasyonların her biri sırasında koşullar farklıydı.”

“[Ancak] HTŞ’nin yabancı savaşçıların İdlib’i veya Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerini terk etmesini istemesi alışılmadık bir durum çünkü bu yabancı savaşçılar HTŞ ile koordine oluyor ve kendi saflarında olsalar bile sadece onun emirlerine göre hareket ediyor. Ayrıca, Beşar Esad rejimine karşı onun onayı olmadan hiçbir operasyon yapmıyorlar” dedi.

Muqdad, “HTŞ’nin talebi, Türkiye ile Rusya arasındaki bölgesel mutabakatlarla uyumludur. Rusya, son zamanlarda cihatçıları bölgeden [kuzeybatı Suriye’deki] uzaklaştırma vaadini yerine getirmesi için Türkiye üzerindeki baskısını artırdı. Dolayısıyla HTŞ’nin eski müttefiklerinden kurtulma girişimi bu çerçevede açıklanabilir. Bu doğrultuda Hurras al-Din , Ensar al-Sharia, Cund al-Sham ve Ensar al-Din Cephesi gibi hiziplerin çoğunu zayıflatmayı başardı .”

Elverişli bir popüler ortam veya lojistik destek eksikliği göz önüne alındığında, yabancı savaşçılar yeni gruplarda saflarını yeniden organize etmekte zorlanıyorlar. Ek olarak, unsurları tasfiye riskinden korktukları için ne çölde İD’e ne de Afganistan’daki El Kaide’ye katılabilirler ve çünkü Taliban Afganistan’ı kontrol ediyor ve El Kaide’nin varlığı fiilen sona erdi. 

Radikal İslami gruplar konusunda uzman ve İstanbul’daki Jusoor Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olan Abbas Şerifa, “Bugün HTŞ, İdlib’de Suriyeli olmayan herhangi bir savaşçının veya İdlib’e dahil olmayan hiçbir savaşçının varlığını kabul etmiyor. onun safları. Kendi yönetimi altında olmayan yabancı savaşçıları istemiyor. HTŞ, bağımsız savaşçıların sonunda cihatçı gruplar oluşturup onunla savaşacağından korkuyor. Daha fazla unsurun IŞİD ve Hurras el-Din saflarına katılmasını engellemek istiyorlar ve yabancı savaşçıları bir güvenlik tehdidi olarak görüyorlar.”

“Yabancı savaşçılar ya saklanabilir, İdlib’den uzak durabilir ya da HTŞ ile durumlarını çözebilir ve HTŞ’nin saflarına katılma talebini karşılayabilir. Bazı yabancı savaşçılar ideolojik nedenlerle değil, HTŞ’nin görüş alanından uzak durmak istedikleri için Afganistan’a taşınmayı düşünüyorlar. HTŞ, yabancı savaşçıların üzerindeki ilmeği meşruiyet kazanmak veya [iddia ettiği gibi] terör listesinden çıkmak için değil, herhangi bir tehlikeyi savuşturmak için sıkıyor. Yabancı savaşçıların cihatçı gruplar kurmayı başarması durumunda ilk hedefleri HTŞ olacaktır. Yabancı savaşçılara ilmeği sıkmak, HTŞ’nin her türlü tehlikeyi uzak tutmasını ve başta ABD olmak üzere dünyanın terörle mücadele eden bir taraf olarak görülmesini sağlayacaktır .”

İdlib’de ikamet eden Tunuslu eski bir cihatçı kimliğinin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a şunları söyledi: “HTŞ kendi çıkarlarına hizmet etmek, dünya tarafından kabul görmek ve dünya tarafından bir paydaş olarak görülmek için yabancı savaşçılardan kurtulmaya başladı. terörle mücadele. Yabancı savaşçıların yardımıyla İdlib’in kontrolünü ele geçirdikten sonra iktidarı tekeline alarak onlardan kurtulmaya başladı. Onları gücünün zirvesinde IŞİD’e karşı ve 2016’nın sonunda Cund El Aksa’ya karşı savaşmak için kullandı.”

“HTŞ ayrıca Ahrar El Şam , Nureddin Zengi Tugayı ve diğerleri gibi Özgür Suriye Ordusu gruplarını kovmak için yabancı savaşçıları kullandı  . Bunları kontrolünü geliştirmek için kullandı ve şimdi uluslararası toplum nezdindeki imajını geliştirmek için onlarla savaşıyor.”

“Birçok yabancı savaşçı şimdi Suriye’den ayrılmayı ve Türkiye ve İran üzerinden yasadışı yollardan Afganistan’a gitmeyi düşünüyor. Bazıları İdlib’den ayrılıp kendi ülkelerine gidebilir. Birçoğu İdlib’den ayrılmaya hazırlanıyor.”

İdlib’de HTŞ’ye yakın gazeteci Ahmed el-Ömr şunları söyledi: “Yabancı savaşçıların peşine düşme konusu artık medyanın zannettiği şey. HTŞ’nin İdlib şehrinin belirli bir bölgesinde gerçekleştirdiği daha çok bir hizmet veya organizasyon meselesidir. Kendilerine ait olmayan evlerde yaşayan birçok yabancı savaşçı var. Bu evlerin kime ait olduğu kanıtlandıktan sonra, sahipleri evlerini almak için mahkemelere başvurdu.” 

“Ayrıca diğer yabancı savaşçılar da HTŞ Kurtuluş Hükümeti’ne ait evlerde yaşıyor, kira bile ödemiyorlar. İdlib’deki yabancı savaşçıların çoğu, tüm ihtiyaçlarını karşılayan HTŞ çatısı altında çalışıyor. O zaman onları nasıl kovabilirdi? Ve birçoğu HTŞ’de liderlik pozisyonlarına sahip. HTŞ’nin yabancı savaşçılara yönelik politikası hiç değişmedi.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir