Dünya

Suriye’de Rusya El Nusra’yı, ABD İranlı hedefleri vurdu

Associated Press’te yer alan son dakika gelişmesine göre, Suriye’de Rusya ve ABD tarafından eş zamanlı hava saldırıları düzenlendi. Rusya, Türkiye El Nusra Cephesi’nin bir kampını vurduğunu açıkladı. ABD ordusu ise doğudaki Deyrül Zor vilayetine İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı grupları hedef aldığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İdlib’in Han Şeyhun ve Sarakib kasabalarındaki bombalı saldırılardan sorumlu olduğu belirtilen El Nusra Cephesi’nin bir kampının imha edildiği duyuruldu. Saldırıda, El Nusra’ya ait bir iletişim merkezi, militanların kârargahı ile bir silah deposunun hedef alındığı belirtildi.

ABD ordusu ise Deyrül Zor vilayetinde İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı grupların kullandığı tesislerin havadan vurulduğunu açıkladı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “saldırının Suriye’deki Amerikan askerlerini İran destekli gruplardan korumak için düzenlendiği” belirtildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın onay verdiği saldırıların “ölümleri ve gerilimin tırmanma riskini riskini azaltacak şekilde orantılı” olduğu savunuldu.

ABD’nin saldırısının, İran’la nükleer anlaşmada yeni bir uzlaşma sinyallerinin verildiği gün düzenlenmesi dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu