Ortadoğu

Suriye’de Esad rejiminin 2013’te en az 41 sivili öldürdüğü katliam görüntüleri ortaya çıktı

The Guardian gazetesi, Suriye’de Esad rejiminin 2013’te başkent Şam’ın güneyindeki Tadamon Mahallesi’nde en az 41 sivili öldürdüğü katliam görüntülerini yayımladı.

2013 yılında Suriye’de çekilen katliam videosu gündeme bomba gibi düştü. Esed rejiminin, Şam’ın güneyindeki Tadamon Mahallesi’nde en az 41 sivili öldürdüğü görüntüleri yayımlayan gazete, rejimin bu katliamla bölgedeki sivillere “muhaliflerin tarafına geçmemeleri” konusunda ölümcül bir mesaj vermek istediğini yazdı.

The Guardian’dan Martin Chulov’un anlatımıyla ve “Tadamon katliamı: Suriye gizli savaş suçu” başlığıyla paylaşılan görüntülerde, Suriye istihbarat görevlisi olduğu öne sürülen Amjad Youssuf’un, gözleri bağlı ve kelepçeli şekilde gözaltına alınan ve koşmaları söylenen sivilleri vurduğu görülüyor.

Chulov, kameraya kaydedilen birçok vahşet görüntüsü gördüğünü ancak özellikle bu son görüntülerin kendisini şoke ettiğini, sivillerin ölüme doğru yürüdüğünü ve bazen ölümlerinden hemen önce alay edildiklerini söyledi.

Katliam için bu sivil grubun neden seçildiğini belirlemenin zor olduğunu söyleyen Chulov, öne çıkan görüşün o bölgedeki sivillere çok güçlü ve ölümcül bir mesaj gönderilmek istendiği ve bu mesajın “muhaliflerin tarafına geçmemeleri” şeklinde olduğunu ifade etti.

Söz konusu görüntülere ulaşanların Suriye’den çıkmalarının uzun yıllar aldığına işaret eden Chulov, şunları kaydetti:

“Bu görüntülerin yayınlanması kararı kolay alınmadı ancak burada çok büyük bir kamu yararı var. Burada bir Suriye devlet askeri birimi, silahsız, gözleri bağlı sivilleri bir infaz çukurunda infaz ediyor ve sonra cesetlerini yakıyor ve bu çukuru dolduruyor. Amjad hala vahşetiyle tanınan, Birim 227’de görev yapan bir askeri istihbaratçı.

Chulov, söz konusu videonun, rejimin istihbarat servisinin işlediği suçları ortaya koyması açısından önemli olduğuna değinerek, “Bu videonun ve ortaya çıkabilecek diğerlerinin, hala sevdiklerini arayan, hapishanede olup olmadıklarını bilmeyen binlerce aileye bir miktar adalet duygusu getirmeye başlamasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Suriyeli gazeteci Halid Abdo ise Twitter’dan görüntülere ilişkin yaptığı paylaşımda şu bilgileri verdi:

“3 yıl önce Suriyeli bir genç askere gidiyor. Orada yüksek mevkide bir rejim subayından bilgisayarını tamir etmesi emrini alıyor. Merakından dolayı bilgisayarda katliamı belgeleyen bir videoyu izliyor. Görüntüleri sızdıran genç, videoyu izledikten sonra gördüğü vahşete karşılıksız kalamıyor ve Alevi olduğu için ailesi tarafından öldürülme veya terk edilme korkularını yenerek, klipte belgelenen suçu uluslararası davalarda bir araca dönüştürmeyi  planlayarak Türkiye’ye kaçıyor.

Türkiye’ye gelmeden önce Halep’teki muhaliflerin bölgelerine geçmek için Suriye rejiminden bir albayla anlaşarak ona 1500 dolar rüşvet vermek zorunda kalıyor. Bir süre sonra video kliple beraber Türkiye’den Fransa’ya gidiyor. Orada görüntüleri tanıştığı gazetecilere ulaştırıyor.”

Sivillerin çukurda benzinle yakıldığı katliam görüntüleriyle ilgili, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Dünya bu görüntülerdeki katliamı dehşet içinde izledi. Hiç şüphesiz ki bu görüntülerdeki katliam Esed rejiminin Suriye’de dünyanın gözü önünde işlediği vahşetine dair hiçbir şüphe olmayan binlerce savaş suçlarından yalnızca biridir. Belgelenmiş katliamların faili olan Esed rejimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu