Ortadoğu

Suriye’de çatışma: 17 ölü,onlarca yaralı

Suriye’nin Süveyde kentinde bölge sakinleri ile devlet güvenlik birimlerine bağlı silahlı çeteler arasında çıkan çatışmalarda en az 17 kişinin öldüğü ve onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

Dürzilerin yoğun yaşadığı vilayet 2011’den bu yana ülkeyi kasıp kavuran kanlı çatışmalardan büyük ölçüde uzak kalsa da kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle nadiren gösteriler düzenlendi.

Suriye yönetimi de hükümetin kontrolündeki diğer bölgelere kıyasla buraya daha az askeri ve idari kontrol uyguladı.

Yerel medya kuruluşu Suwayda24’ün Direktörü ve aktivist Rayan Maruf, hükümet destekli savaşçıların keyfi gözaltılar, rastgele yol kesmeler ve fidye için adam kaçırmalarından dolayı bölge sakinlerinin giderek daha fazla rahatsızlık ve hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi.

Euronews’in aktardığı habere göre, hafta sonunda bir kent sakininin gözaltına alınması, bölge halkını barikatlar kurup hükümet destekli silahlı çetelerin üyelerini gözaltına almaya ve üslerini de kuşatmaya sevk etti.

Çatışmaların yerle bir ettiği Atil köyü sakini bir görgü tanığı, çatışmaların inanılmaz derecede şiddetli olduğunu ve kız kardeşine acil tıbbi malzeme almak için bile evinden çıkamadığını dile getirdi.

Adının Şadi olduğunu belirten köy sakini de, “15 saat boyunca tam anlamıyla savaş yaşandı. Arabalar, güneş panelleri, su depoları.. Her şey tahrip oldu” diye konuştu.

Hem Suwayda24 hem de hükümet yanlısı el Watan gazetesi, Süveyde sağlık yetkililerine dayandırdıkları haberlerinde, çatışma sonucu en az 17 kişinin öldüğünü aktardı.

Maruf, ölenlerin çoğunun devlete bağlı çetelerin üyeleri olduğunu ve perşembe günü ölenler için sessiz bir cenaze töreni düzenlendiğini kaydetti.

Şam yönetimi yetkilileri, çatışmalarla ilgili yorum yapmazken el Watan gazetesi, olayların durduğunu ve çözüm için müzakerelerin sürdüğünü bildirdi.

Reuters’ın haberine göre, hafta sonu kaçırılan Süveydeli şahıs serbest bırakıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu