Politika

Suriye ve Kuzey Irak’ta hava harekatı: MSB’den açıklama geldi

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların Suriye’de YPG kontrolünde olan şehirlerden Kobane’ye dönük hava saldırısı gerçekleştirdiği iddia edilmişti.

Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı.

MSB’den yapılan açıklamada, “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı Suriye ve Kuzey Irak’a hava harekatı başlatıldığını duyurdu.

Anadolu Ajansı da Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan savaş uçaklarının görüntülerini abonelerine servis etti.

İlk haberlere göre Kobanê, Derik, Tel Rıfat ve Zirkan bölgelerinde çok sayıda yer ve Tel Abyad’da bir bölge bombalandı

YPG’nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) yapılan açıklamada da 2018’deki Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin’den ayrılanların yoğun olarak yaşadığı el-Beilonya köyünün bombalandığı belirtildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da savaş uçaklarının Kobani kırsalındaki mevzileri bombalandığını belirtti.

Habertürk Televizyonu yayınında konuşan emekli Korgeneral ve Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, savaş uçaklarının hava sahasını kullanabilmesi için ABD, Rusya ve İran’a önceden haber verdiğini belirtti. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun açıklamasını hatırlatan Pekin, şunları söyledi:

“Hem Suriye hava sahası hem Irak hava sahası hem de bazı yerlerde eğer Süleymaniye’ye gireceklerse İran hava sahasından da geçtikleri olmuştur. Bunu nereden anlıyoruz? Dün Erbil Konsolosluğu’nun yaptığı açıklama var. Açıklamaya baktığımız zaman Türkiye böyle bir harekat yapacağı zaman taraflara, ABD’ye söyler, İran’a da söyler, bu bölgede harekat yapacağım diye hava sahasıyla ilgili gerekli koordinatları sağlar. Bunu büyük ihtimalle Rusya’yla da yapmışlardır. Erbil Konsolosluğu sadece Amerikan vatandaşlarına bu bölgelerde dikkat etmeleri gerektiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem Irak hem de Suriye’nin kuzeyinde operasyon hazırlığı yaptığına dair bildiri yayınladı. Dolayısıyla tarafların haberi var. Çünkü hava sahasını kullanacaklar.”

ABD’nin Irak Erbil’deki konsolosluğu, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yaşayan vatandaşlarını olası bir TSK operasyonuna karşı uyarmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu