Ortadoğu

Suriye: İdlib şehrinde intihar vakaları artıyor

Suriye’nin kuzeybatısındaki aktivistler ve yerel insani yardım kuruluşlar, son dönemde İdlib’de yaşanan intiharlarda artış konusunda uyarıda bulundu.  Son dönemlerde İdlib’de kötüleşen yaşam koşulları, psikolojik krizler ve aile içi anlaşmazlıklar sonucunda 52 intihar vakası ve onlarca başarısız intihar girişi yaşandı.

İdlib’in 20 kilometre güneyindeki İdlib’in kasabası halkı, bu sabah bir gencin intiharıyla uyandı. Yaşanan bu olay, yirmili yaşlarındaki bir gencin ailevi sebeplerden ötürü 4 katlı bir binanın çatısından kendisini atarak intihara teşebbüs etmesinin ardından geldi. Bacaklarında ve ellerinde kırıkların olduğu genç tedavi için hastaneye kaldırıldı.

8 Ekim’de aktivistler, İdlib’in Sermin bölgesinde altmış yaşlarındaki bir adamın aile içi anlaşmazlıklar sonucu evini ve karısını ateşe vermesinin ardından hap alarak intihar ettiğini belgeledi. Bunu, 5 Mayıs’ta 22 yaşındaki evli ve 3 çocuklu bir kadının intihar olayı takip ediyor. Halep’in batı kırsalındaki Abyan bölgesinde kırk yaşlarında bir adam da aynı şekilde intihar etti.

Suriye – Türkiye sınırına yakın Emel Kampı’ndan olan dul 33 yaşındaki Ümmü Hamza, çadırın içerisinde kendini yakarak intihara teşebbüs etmesinin ardından aylardır hastanede tedavi görüyor. Kadın, kendisinin ve 5 çocuklu ailesinin yaşadığı yoksulluk intihara kalkışmasının sebeplerinden biri.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre Suriye Müdahale Koordinatörlüğü ekibi, yakın geçmişte artan intihar olayları konusunda uyarıda bulundu. Ekim ayında intihar sayısı 9’a ulaşırken, başarısız girişim sayısı ise 5 oldu. Suriye’nin kuzeybatısında yıl başından bu yana 81’e (51 intihar ve 29 intihar girişimi vaka) yükseldi. 

Açıklamada, intihar konusunda tam bir farkındalık olmadığı, aşırı yoksulluktan ve iş fırsatlarının eksikliğinden mustarip yerel toplulukta intihara yol açan bir dizi neden ve bir kişiyi tamamen bilinçsizliğe götüren bir sebeplerin olduğu kaydedildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu