Ortadoğu

Suriye Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye açıklaması

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat“ İşgal ortadan kalkmadan Türkiye ile normal bağların kurulmasından söz edemeyiz” ,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Beşşar Esad’ın bir araya gelmesi için “uzlaşmazlık olan unsurların ortadan kalkmasına bağlı olduğunu” söyledi.

Mikdat, Şam’a bir ziyarette bulunan İranlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından basına konuştu. Mikdat, “İşgal ortadan kalkmadan Türkiye ile normal bağların kurulmasından söz edemeyiz” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye, düzenlediği askeri operasyonlar sonrası Afrin ve Cerablus bölgeleri başta olmak üzere ülkenin kuzeyinde askerleriyle varlığını sürdürüyor.

İdlib’de Rusya ve İran’la varılan mutabakat sonucu oluşturulan gözlem noktaları bulunuyor.

Son dönemde Suriye ile Türkiye arasında yakınlaşma başlamış; Rusya’nın arabuluculuğunda yapılan görüşmeler son olarak Savunma Bakanları’nın 28 Aralık’ta Moskova’da bir araya gelmesiyle sonuçlanmıştı. Perşembe günü de (12 Ocak) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şubat ayında Faysal Mikdat’la bir araya gelebileceğini açıklamıştı.

Türkiye, görüşmeler sürerken ülkenin kuzeybatısındaki silahlı muhalefeti desteklemeye devam ediyor. Şam yönetimi ise muhalif militanları “terör örgütü” olarak kabul ediyor.

Mikdat, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Beşar Esad’ın bir araya gelmesi için “uzlaşmazlık olan unsurların ortadan kalkmasına bağlı olduğunu” söyledi.

Erdoğan, bir süre önce yaptığı açıklamada dışişleri bakanlarının yapacağı görüşme sonrası devlet başkanlarının da bir araya gelebileceğini söylemişti.

Esad da cuma günü (13 Ocak) yaptığı açıklamada, Suriye devletinin tüm pozisyonlarını her zaman Suriye halkının çıkarlarını gözetme ilkesine dayandırdığını, işgali sona erdirmek ve terör örgütlerine verdiği desteği sona erdirmedikçe bu diyaloglarda ilerlemeyeceği belirtmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu