Analiz

Suriye depremi Arapların “normalleşme kartlarını” harekete geçiriyor… ve Avrupa

İki hafta önce Suriye ve Türkiye’yi vuran, on binlerce insanı öldüren ve her iki ülkede de birçok evi ve altyapıyı tahrip eden deprem, Arap ve Batı başkentlerinde felakete nasıl yanıt verileceği ve Suriye ile rejim arasında ayrım yapma olasılığı konusunda temel soruları ve zorlukları gündeme getirdi. Ayrıca Arap ve Batı “normalleşme kartlarını” Şam’a taşıdı.

Çoğu ülkenin ilk tepkisi, bu insani felaket karşısında Suriye ve Türk halkına duyulan sempati oldu. Herhangi bir başkentin Şam’a karşı tutumundan ayrı olarak Ankara’ya karşı sempatik bir duruş sergilemesi zordu. Felaket insanidir, siyasi değil. Bir deprem, bir iç savaş değil. Sorun, Türk hükümeti karşısında var olan uluslararası siyasi tanınmanın, Suriye hükümeti karşısında mevcut olmamasıydı. İkincisinin hala ülkeyi BM kurumlarında temsil ettiği doğrudur ve dış siyasi söylemin bir “rejim” değil bir “hükümet” kullandığı doğrudur, ancak bu hükümet hala Arap Birliği çerçevesinin dışındadır ve Şam’ın Suriye kurumlarına ve kişiliklerine karşı uzun bir ekonomik yaptırım, hesap verebilirlik, rapor ve suçlama listesine ek olarak Şam ile büyük Arap ve Batı başkentlerinden bir kopuş vardır ve Şam’ın krizle nasıl başa çıktığının arka planına ve Suriye’nin başkentindeki büyük, Arap ve bölgesel ülkelerin büyükelçiliklerinin kısa bir listesi, Şam’ın krizle nasıl başa çıktığının arka planına ve Şam’ın başlamasından sonraki yıllara ek olarak. 2011 protestoları, Suriye’nin kuzeyindeki Halep ve İdlib kırsalındaki depremden en çok etkilenen bölgelerin Suriye hükümetinin kontrolü altında olmadığı gerçeğine ek olarak, bu felaket Halep, Hama ve Lazkiye’deki hükümet bölgelerini de vurdu.

– Mağdur Suriye…
Ukrayna’daki savaşın bir yıl önce başlamasından
bu yana unutulan Suriye, unutuldu, terk edildi, yok edildi veya bölgesel ve uluslararası önceliklere indirgendi. Deprem felaketi çıkmaza girdi. Nitekim, ilgili Arap ve Arap olmayan ülkeler arasında bir dizi siyasi temas başlatılmıştır. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ayrıca, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safedi’nin yıllar sonra ilk kez Şam’a yaptığı ziyarete ek olarak, özellikle Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi’den bazıları son on yılda benzeri görülmemiş bir dizi telefon aldı.

Başlangıçta diplomatik bir bölünme vardı: Batılı ülkeler, Türkiye’den kuzeydeki muhalif bölgelere sınır geçişlerinin açılması çağrısında bulunan yeni bir BM kararı çağrısında bulundu. Moskova, ilk başta, uluslararası yardım kararına uygun olarak “erken toparlanma” projelerinde Batı fonlarının payını artırma karşılığında bunu kabul etmeyi içerecek bir takas yapmayı düşündü.

Ancak Şam’la Arap ve uluslararası temaslar bir başka dolaylı takas anlaşmasını tamamladı: Esad, “Suriye’nin tüm topraklar üzerindeki egemenliğine” tutundu, Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine üç ay boyunca iki ek sınır kapısı açmayı kabul etti, hükümet kontrolündeki bölgelerden İdlib’e yardım aktarmayı kabul etti ve ardından Washington, Joe Biden yönetiminin devraldığından bu yana önceliklerine göre, insani yardıma zarar vermeyecek şekilde, banka havalelerine yönelik bazı yaptırımları altı ay boyunca askıya aldı.

Suriye makamının depremin etkileriyle başa çıkmadaki yavaşlığından sonra, Arap resmi temasları ve Esad ile ziyaretleri de prosedürel adımlar ve yardımların, yardım uçaklarının ve temasların inceleme ve şüphe duymadan kabul edilmesiyle temsil edilen ek esneklikle sonuçlandı ve deprem bölgelerine saha ziyaretlerine yol açtı ve biçim ve içerikte yeni bir resmi konuşma yaptı. Yazılı metinde ve kamera önünde teslim edilen yazıda Suriyelileri teselli etmekten ve diyalogdan bahsetmiş, “Arap kardeşlerimize ve dostlarına” teşekkür etmiştir. İdlib, Hama, Halep ve Lazkiye ile birlikte depremin vurduğu vilayetler listesinde ve “müttefiklere”, yani İran ve Rusya’ya ya da Amerikan ya da Türk “işgaline” herhangi bir atıfta bulunmuyordu.

– Normalleşme

Deprem çıkmazı hareket ettirdi. Normalleşme isteyen veya yazdıran Arap ülkeleri, felakette, Esad’ın önümüzdeki saatlerde Umman ve başkenti Maskat’a ve ardından BAE’ye yapacağı ziyareti de içerecek telefon görüşmeleri ve ziyaretler yoluyla adımlarını hızlandıracak bir platform buldu.Aynı şey Avrupa ülkeleri ve Avrupa Birliği’nin pozisyonunun birliği için de geçerlidir, çünkü İtalya, Yunanistan, Kıbrıs ve Avusturya gibi geçmiş yıllarda “oldubittinin kabulü” çağrısı yapan ülkeler daha güçlü bir konumda olduklarına inanmaktadır. Taleplerinde, üç “Avrupa hayır”ının gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyor: normalleşmeye hayır, yeniden yapılanmaya hayır, yaptırımların kaldırılmasına hayır, siyasi süreçte ilerleme kaydedilmeden önce.Diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika, son günlerde bir karşı saldırı gerçekleştirmek için koordinasyon toplantıları düzenledi: Türkiye ve Suriye’de, yardım ve rahatlama sağlayarak ve tıbbi tesislerin yeniden inşasına katkıda bulunarak yanıt verilmesi gereken insani bir felaket olduğu doğrudur, ancak bu, “üç hayır”ı terk etmek veya siyasi süreci terk etmek anlamına gelmez.

Bu Avrupa bölünmesi, Avrupa Birliği’nin gelecek ayın sonunda Suriye ve Türkiye için çağrısını yaptığı yeniden yapılanma konferansında, “matbaa” ülkelerinin Suriye hükümetini konferansa davet etme ve siyasi gündemi konferanstan çıkarma çağrısı yapması ve ayrıca Suriye’de “gerçekçi adımlar” atmak için önümüzdeki Haziran ayında Brüksel’de yapılması planlanan bağışçı konferansının iptal edilmesi çağrısında bulunması ve Şam ile Avrupa konsensüsünden uzak tek taraflı doğrudan adımlar atmaya el sallaması nedeniyle ortaya çıktı. Bir Arap partisini diğerine, bir Batılı takımı diğerine tercih edecek birçok faktör, iç dengeler ve ittifaklarla ilgilidir. Ancak bunlardan biri, Şam’ın ve diğer başkentlerin önümüzdeki aşamada, yardım, yardım ve fonlarıyla başa çıkma, bunların etkilenen diğer bölgelere nasıl ulaştırılacağı ve kapalı odalarda verilen sözlere bağlılığın kapsamı ile ilgili davranışları, özellikle de önümüzdeki haftalar ve aylar depremden kaynaklanan gerçek felaketin büyüklüğünü ortaya çıkaracağından.

Hiç şüphe yok ki, Türkiye’den geçişlerin ve temas hatlarından geçen koridorların açık kalması, ABD’nin yaptırımlardan muafiyetlerinin 180 gün sonra aylarca daha uzatılmasının önünü açmakta, hatta Avrupa ülkelerini bazı yaptırımları kaldırmaya, Arap ülkelerini ise daha da normalleşmeye teşvik etmekte ve Ankara ile Şam arasındaki normalleşme yolunu teşvik etmektedir. Aksine, Batılı ülkeler hala Türkiye’den geçişleri Suriye değil, uluslararası bir kararla “yasallaştırmakla” tehdit ediyorlar. Şam başkalarının davranışlarını izliyor, diğerleri Şam’ın davranışlarını izliyor ve Suriyeliler açıkta, enkazda veya karanlıkta.

Londra: Ibrahim Hamidi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu