Ortadoğu

Süleymaniye Havalimanı yakınında patlama!

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nın tel örgülerinin yakınında patlama oldu. Havalimanı emniyet müdürlüğü patlamanın nedeninin araştırıldığını açıkladı.

 Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, akşam saat 16.18’de havalimanı tel örgülerinin yakınlarında bir patlama gerçekleştiği aktarıldı.

Patlama sonrası meydana gelen yangının kontrol altına alındığı, olayda can kaybı yaşanmadığı ifade edilirken, konuya ilişkin araştırmanın devam ettiği ve detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtildi.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ’NDEN AÇIKLAMA

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Adil Cotyar tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırıdan duyulan endişe ifade edilirken, “Bu vahim durum, devlet kurumlarının işgal edilmesi ve yasa dışı faaliyetler için kullanılmasının bir sonucudur” denildi.

Açıklamada, “Süleymaniye’de otoriter bir parti rejiminin davranışı, Türk hava sahasının Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na kapanmasına ve ardından saldırıya uğramasına neden oldu. Sonuç olarak yapılan hataların bedelini bölgedeki vatandaşlarımız ödemektedir” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu eylemlere son verilmesinin kaydedildiği açıklamada, hükümetin gücünün geri dönmesi ve Süleymaniye halkına yaraşır hizmetin sunulması gerektiği vurgulandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ‘terör faaliyetleri’ gerekçesiyle Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, “Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatılmıştır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu