Connect with us

Politika

Süleyman Soylu, Şırnak’ta HDP’yi PKK’nin Partisi İlan Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’taki korucu töreninde HDP’yi “PKK’nın partisi” diyerek hedef aldı, HDP’li yöneticilerin darbedildiğini söyleyip “Ellerine sağlık, iyi yaptılar” dedi.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP hakkında ‘Bakın biz yıllardır PKK’nın partisi diyoruz, alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz da etmiyorlar. ‘Hayır, öyle değiliz’ de demiyorlar’ ifadelerini kullandı. Soylu’nun bu ifadeleri, AKP heyetinin anayasa değişikliği için HDP’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ve konuya ilişkin bazı AKP’li isimlerin ‘HDP’yi terör örgütü olarak görmüyoruz’ ifadelerinin ardından gelmesi dikkat çekti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak Üniversitesi’ndeki Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Eğitim Semineri Kapanış Töreni’ne katıldı.

Terörle mücadelede 1845 güvenlik korucusunun şehit olduğunu söyleyen Bakan Soylu, HDP’yi işaret ederek “Bakın biz yıllardır PKK’nın partisi diyoruz, alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz da etmiyorlar. ‘Hayır, öyle değiliz’ de demiyorlar” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun açıklamaları şu şekilde:

HDP’yi PKK’nin Partisi İlan Etti

Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirini PKK’nın toplantılarında anlatmazlar, PKK’nın partisi anlatmaz. Bakın biz yıllardır PKK’nın partisi diyoruz, alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz da etmiyorlar. ‘Hayır, öyle değiliz’ de demiyorlar. Her platformda savunuyorlar. Yıllarca bu acıları yaşattılar. Hala utanmadan Diyarbakır sokaklarında, Şırnak, Cizre sokaklarında geziyorlar. Hala utanmadan PKK ele başına özgürlük istiyorlar. Hala utanmadan PKK için eleman istiyorlar, çocukların dağa gitmesine aracılık ediyorlar.

Ankara’da güya siyaset yapıyorlar, Meclis’te el kaldırıyorlar ve bu katliamların, bu yaşananların bir tanesi için bile milletten özür dilemiyorlar. Ben lafımı ağzında tutan bir adam değilim. Dün akşam Nusaybin’de bir festival vardı. HDP de PKK da gitmeyin diye çağrı yaptı. On binlerce genç, on binlerce insan Nusaybin Meydanı’nda o festivale koşar adım gittiler. Geçti o günler. Milleti korkutarak, ürküterek hiza vermeye çalıştığınız günler geçti. Bugün Doğu ve Güneydoğu’da Allah’a şükürler olsun hürriyet çiçekleri, özgürlük çiçekleri, bugün Doğu ve Güneydoğu’da kardeşlik çiçekleri açıyor ve Allah’a şükürler olsun, açmaya ve etrafı bu çiçeklerle güzelleştirmeye devam edecek. Türkiye bugün bu bölgede bambaşka bir iklimi yaşamaktadır.

Bir kız çocuğunu “HDP’li bir yönetici tarafından dağa kaçırılırken yakaladıklarını” iddia eden Soylu, şu sözleri sarf etti: 

“Bir kız çocuğunu HDP’li bir yönetici tarafından dağa kaçırılırken yolda yakaladık. Anneleri, babaları da HDP binasına gittiler, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada darbettiler. Ellerine sağlık, iyi de yaptılar. Hani bir keresinde bir oh çekmiştim ya paralar PKK’ya gitmiyor diye, şimdi bir oh daha çekiyorum gençler PKK’ya gitmiyor diye.

Mesela 2019 yerel seçimlerinde dedik ki belediyelere PKK’lıları işe alacaklar. Su saatlerinizi okumaya örgütle iltisaklı adamlar gelebilir. Tam da öyle oldu. Detaylarını yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Nasıl olduğunu ve nasıl böyle bir sonucun oluştuğunu. 2023’te seçime gidiyoruz. Bu seçimde yapacağımız tercih şudur. Siirt’i fıstığıyla mı anacağız yoksa Eruh baskınıyla mı? Şırnak’ın, Cizre’nin dağları, yaylaları festival alanı mı olacak yoksa PKK’nın barınak alanı mı? Türkiye’yi yerli ve milli bir parti mi yönetecek yoksa büyükelçilerle, LGBT dernekleriyle veya İngiltere’de, Amerika’da tırnak içinde söylüyorum parasını verenler mi? İşte bu sorular, bu soruların cevapları sizin bu salonda bulunma sebebiniz ile ilgilidir.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir