Politika

Süleyman Soylu: Irak’ı, Suriye’yi kurtaracağız

İstanbul’da fuar açılışına katılan Süleyman Soylu, “Amerika ve Avrupa’nın elinden Suriye’yi de, Irak’ı da kurtaracağız, oralara da huzur getireceğiz” dedi.

İstanbul Esenler’de düzenlenen ”İyilik Fuarı”na katılan İçişleri Bakanı Soylu, burada yaptığı konuşmada, fuara katılan yardım kuruluşlarının, vatandaşlarla ihtiyaç sahipleri arasında köprü görevi gördüğünü söyledi.

Soylu, Türkiye’de son iki yılda çok fazla afet yaşandığını, insanların birçok kaybı olduğunu ancak yardım kuruluşları ve devlet desteğiyle yaraların sarıldığını söyledi.

“Etrafımızdaki coğrafyaya sahip çıkıyoruz diye bizi eleştiriyorlar” diyen Soylu, “Kim eleştirirse eleştirsin. Ne yapacaktık? ‘İnsanlar annelerini, babalarını, evlatlarını kaybetsinler’ mi diyecektik? Çok zengin olacağız, kuvvetli, kudretli olacağız. Dünyada zulüm kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Avrupa gibi, Batı gibi de yapmayacağız. Çocukları saç rengiyle, göz rengiyle ayırmayacağız. Bangladeş’e, Afrika’ya kadar yardım ediyoruz” dedi.

DHA’nın haberine göre, fuarın açılışında konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; AFAD, Kızılay ve fuarda bulunan diğer sivil toplum kuruluşlarının köprü vazifesi yaparak dünyanın birçok noktasına ulaştıklarını söyledi.

Soylu, “Biz büyük bir milletiz, kimseye sırtımızı dönemeyiz. Dün tanıdıklarımıza bugün zengin oluyoruz diye, bugün biraz varlığımız var diye arkamızı dönemeyiz. Yüzlerce yıl aynı kıbleye secde ettiğimiz, beraber düğünler kurduğumuz, cenazeleri sırtımızda taşıdığımız insanlara biz sizin yokluğunuzda sizi tanımıyoruz diyemeyiz. Çünkü biz Müslümanız. Biz komşuluk hukukunu biliriz” dedi.

Soylu, “Bugün Ukrayna’ya, Irak’a, Lübnan’a da yardım ediyoruz, Libya’da, Azerbaycan Karabağ’da da varız. Bizim elimizden Doğu Akdeniz’i çekip almak isteyen kim olursa olsun Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kimseye eyvallah etmiyoruz. Eski Türkiye değiliz. Nasıl Doğu ve Güneydoğu’ya huzur getirmişsek, Amerika’nın ve Avrupa’nın elinden Suriye’yi, Irak’ı da kurtaracağız, oralara da huzur getireceğiz. Bu iyilik fuarları hepimiz için fırsattır” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da bir konuşma yaptı. Daha sonra Soylu ve beraberindekiler, stantları gezip bilgi aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu