Dünya

Sudan’da Hızlı Destek Kuvvetleri: Türkiye’nin tahliye uçağına ateş açtı; bir kişi yaralandı

Sudan Ordusu, ülkedeki paramiliter güç RSF’nin, Türk vatandaşlarını tahliye eden uçağa ateş açtığını, olayda bir uçuş görevlisinin yaralandığını açıkladı. Olayda uçağın yakıt ikmal bölümünün zarar gördüğü kaydedildi.

Reuters’ın haberine göre, Sudan ordusu, başkent Hartum’un dışındaki Wadi Seyidna Havalimanı’na iniş yapan uçağa ateş açılması sonucunda bir mürettebat görevlisinin yaralandığını ve uçağın yakıt destek sisteminin zarar gördüğünü kaydetti. 

Açıklamada, uçağın güvenli bir şekilde havalimanına indiği ve tamirine başlandığı ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevi için Wadi Sayidna’ya giden C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır. Uçağımız emniyetle inişini gerçekleştirmiştir. Personelimizde yaralanan olmamakla birlikte uçağımızda da gerekli kontroller yapılmaktadır.” denildi.

Türkiye Savunma Bakanlığı, bu sabah yapmış olduğu açıklamada, çatışmaların 15 Nisan gününde bu yana devam ettiği Sudan’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının ülkeden tahliyesinin devam ettiğini ifade ederek, ilk grubun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçaklarla emniyetli şekilde ülkeye getirildiğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu