Bilim & Teknoloji

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu yörüngesine sekizinci uzun süreli mürettebatı fırlattı

Üç ABD’li astronot ve bir Rus kozmonottan oluşan mürettebatı taşıyan bir SpaceX roketi, altı aylık uzay yolculuğunun başlaması için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru dün gece Florida’dan güvenli bir şekilde havalandı.

Endeavor adlı otonom olarak çalıştırılan Crew Dragon kapsülüyle donatılan iki aşamalı Falcon 9 roketi, NASA’nın Florida’nın Atlantik kıyısındaki Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden saat 22:53 EST’de (Pazartesi 0353 GMT) fırlatıldı.

NASA-SpaceX web canlı yayınında, 25 kat uzunluğundaki roket gemisinin, dokuz Merlin motorunun gece gökyüzünü aydınlatan dalgalanan buhar bulutları ve kırmızımsı bir ateş topu halinde canlanırken fırlatma kulesinden yükselişini gösterdi. Roket, fırlatma sırasında saniyede 700.000 galon yakıt tüketiyor. Falcon’un üst aşaması, Endeavour’u kalkıştan dokuz dakika sonra ilk yörüngesine ulaştırdı; kabinden alınan canlı videoda, dört mürettebat üyesi yan yana sarılı halde, beyaz-siyah kasklı uçuş kıyafetleri içinde görülüyordu.

Reuters, Dört mürettebat üyesinin, 16 saatlik bir uçuşun ardından Salı günü erken saatlerde uzay istasyonuna ulaşması ve Dünya’dan yaklaşık 250 mil (420 km) yüksekteki yörünge laboratuvarına kenetlenmesi planlandığı bilgisini paylaştı. Mürettebat 8 ​​olarak adlandırılan görev, 2002 yılında milyarder Elon Musk tarafından kurulan ve merkezi Los Angeles yakınlarında bulunan özel roket girişiminin Mayıs 2020’de ABD astronotlarını yörüngeye göndermeye başlamasından bu yana NASA’nın SpaceX fırlatma aracında uçurduğu sekizinci uzun süreli ISS ekibini temsil ediyor.

En yeni ISS mürettebatı, yörüngeye ilk yolculuğunu yapan ABD Donanması test pilotu Dominick ve daha önce uzay istasyonuna iki uçuş ve iki uzay yürüyüşü yapmış bir doktor olan Barratt tarafından yönetiliyordu. Ekibi tamamlayanlar arasında, havacılık mühendisi ve eski CIA teknik istihbarat görevlisi olan 53 yaşındaki NASA astronotu Jeanette Epps ve eski bir askeri uçak mühendisi olan 41 yaşındaki kozmonot Alexander Grebenkin yer alıyor. 

Grebenkin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Washington ile Moskova arasında artan gerilime rağmen, NASA ve Rus uzay ajansı Roscosmos tarafından 2022’de imzalanan araç paylaşımı anlaşması kapsamında ABD uzay aracında uçan son kozmonot oldu.

Mürettebat 8, uzay istasyonunda yedi mevcut ISS sakini tarafından karşılanacak: üç Rus ve Mürettebat 7’nin dört astronotu, ikisi NASA’dan, biri Japonya’dan ve biri Danimarka’dan. Mürettebat 7 ekibinin, Mürettebat 8’in gelişinden yaklaşık bir hafta sonra Dünya’ya geri dönmek üzere uzay istasyonundan ayrılması bekleniyor. Mürettebat 8’in Ağustos ayı sonuna kadar uzay istasyonunda kalması ve yörünge platformunun mikro yerçekimi ortamında toplu olarak yaklaşık 250 deney gerçekleştirmesi bekleniyor. Yaklaşık bir futbol sahası uzunluğunda ve uzaydaki en büyük insan yapımı nesne olan ISS, Kanada, Japonya ve 11 Avrupa ülkesini kapsayan ABD-Rusya liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından sürekli olarak işletiliyor. İstasyonun ilk donanımı 25 yıl önce Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve 1950’ler ve 1960’larda orijinal ABD-Sovyet uzay yarışına yol açan Soğuk Savaş rekabetinin sona ermesinin ardından Washington ile Moskova arasındaki ilişkileri geliştirmek için tasarlanmış çok uluslu bir girişim olarak tasarlandı. NASA, uzay istasyonunu en az altı yıl daha çalışır durumda olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu