Politika

Soylu, TRT Kurdi’de konuştu: Kimse Kürtçe şarkı söylüyor diye engelleniyor değil bu ülkede

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şimdi son günlerde ‘İşte sanatçılara engel konuluyor.’ Bu olan olaylar benim dışımda bir kere. Şöyle bir şey var, şunu ayırmamız lazım. Elbette ki kimsenin şarkısının dili sebebiyle, Arapça söyleyebiliyor mu, Kürtçe de söylüyor, söylemeye devam ediyor. Orada terörden kaynaklanan bir irtibat görülmüşse birtakım hassasiyetlerin oluşmasını yok görmemek lazım,” dedi.

Diyarbakır’da ziyaretlerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada TRT Kurdi yayınına katıldı. Son zamanlarda artan konser yasakları ile ilgili konuşan Soylu, “Kimse Kürtçe şarkı söylüyor, sanatını icra ediyor diye engelleniyor değil bu ülkede. Ama teröre karşı geçmişte bir irtibat, iltisak görülmüşse burada halk veya kurum ve kuruluşlar endişe yaşayabilir” iddiasında bulundu.

Programda, geçmişte “Kürt’üm” demenin suç gibi algılandığını, bu algıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kırdığını öne süren Soylu, bugün herkesin rahatlıkla Kürt olduğunu söyleyebildiğini iddia etti.

“Şimdi diyorlar ki: ‘Kürtçeyi engelliyorlar.’ Neyi engelliyoruz, kimi engelliyoruz? Şimdi geçen akşam Silvan’da binlerce insanın katıldığı bir konser yapıldı. Kürtçe de söylendi, her şey söyleniyor zaten. Böyle bir ayrım yok” diyen Soylu, yasakların dil sebebiyle uygulanmadığını söyledi.

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başarabildiler mi? Başaramadılar, biz gidelim bu coğrafyadan bin yıl geçse Cizre’yi değiştiremez kimse, buradan El Cezeri’yi, peygamberlerimizin mezarlarını kaldıramazsın. Bütün bunlar zamanında kıymetlidir. Eğer zamanında buna sahip çıkmazsanız, korumazsanız, kıymet vermezseniz, kaybedersiniz. Nesil kaybedersiniz. Olur bunlar ama tatsız tuzsuz, geçmişten kopuk bir halde olur. Tam burada
devreye birisi girer: Recep Tayyip Erdoğan girer. Şimdi dönem dönem, yapılan terör mücadelesi, burada Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya Kürt kardeşlerimize farklı bir şekilde anlatılmaya çalışıldı. Bizim bir tek derdimiz var: Terör. İkinci bir derdimiz yok çünkü biz insanımıza, farklılıklarına, zenginliklerine, insanımızın kendisine güvenmek durumundayız çünkü hepimiz eşitiz yani güven kavramı karşılıklı bir kavramdır. Eğer karşılıklı birbirine güveni tesis etmişseniz aslında geleneğinizin de dininizin de gereğini yerine getirmişsinizdir.

Kardeşlik bir dünyadır, eğer bunu yaparsanız, şunu burada bize izleyenlere söylemek istiyorum: Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin sadece cumhurbaşkanlığını ve başbakanlığını yapmadı, Türkiye’nin kardeşlik mutabakatını ortaya koydu. Kendisi hakkında ne söylenirse söylensin bundan vazgeçmedi, kendisi hakkında dönem dönem acımasız eleştiriler yapılsa da bu kardeşlikten vazgeçmedi ve hiçbir an küsmedi. Kim olursa olsun, ne olursa olsun istikametine devam etti.”

Erdoğan’ın şehirlerin güzelleşmesinden, tarihiyle bütünleşmesinden, sanayi siteleriyle bir araya gelmesinden, 81 ildeki üniversitesinden, havalimanından, ulaşım, eğitim, sağlıktan, öğretmenlerinden, hiçbir şeyden vazgeçmediğini söyleyen Soylu, “İçişleri Bakanı oldum, bu ülkede kepenkler kapanıyordu. Bu ülkede Doğu ve Güneydoğu’da mahkemeler kurulmuştu. Vergiler, haraç alınıyordu, bazen akşam 16.00-17.00’den sonra insanlar sokağa çıkmaktan imtina ediyorlardı, çocuklarına ‘Aman eve gel!’ diyorlardı.” ifadelerini kullandı.

Şimdi Doğu ve Güneydoğu’nun her tarafında üniversitelerin bulunduğunu, İstanbul’da öğretmen eksikliği olduğunu ancak bölgede öğretmen eksiğinin bulunmadığını ileri süren Soylu, geçmişte makus talihin bölgeyle özdeşleştiğini söyledi.

Bakan Soylu, “Bu makus talih yenildi ve bunu Recep Tayyip Erdoğan yendi. Kimse kendine pay biçmesin. Elbette daha önceden yapılanlar var. Bu makus talihin kırılması için yeterli değildi. Biz ancak çocuklarımızın geleceğinin çok sağlıklı olmasını, hayal kurmalarını isteyebiliriz. İnsan, hayalden yoksun bırakılabilir mi? Silahın, terör örgütünün, çatışmanın gölgesinde hayal nasıl kurarsınız?” ifadelerini kullandı.

Geçmişte “Kürt’üm” demenin suç gibi algılandığını, bu algıyı Erdoğan’ın kırdığını iddia eden Soylu, bugün herkesin rahatlıkla Kürt olduğunu söyleyebildiğini anlattı.

KÜRTÇE KONSERLERİN ENGELLENMESİ

Soylu, şunları dile getirdi:

“Yani travma sadece Kürtlük üzerinden değil, bütün kimlikleri baskılamaya yönelik bir travma vardı Türkiye’de. Hakikaten Romanlar ötekileştirilmişti, şimdi bizim her vilayetimizde, her valiliğimizde bir Roman temsilcimiz var. Devletin valisi, muharrem orucunda iftar veriyor, kaymakamı iftar veriyor. Cemevlerine gidip iftara katılıyor. Kimseyi ötekileştirmeyen bir iklimi oluşturmaya çalıştık ama bizim neye ihtiyacımız var? Bu medeniyetin kodlarından sıyrılmamaya ihtiyacımız var. Bize bizim medeniyetimiz yetiyor. Yani bu ülke, yaşanmışlıklarıyla, tarihsel gerçeklikleriyle bir müzedir. Her haliyle bir müzedir. Sadece maddi eserleriyle, bütün tarihiyle beraber bir müzedir. Bu ülkenin Kürtlüğü, Türklüğü, Aleviliği, Sünniliği, dindarlığı, camileri, içinde yaşanmışlıkları, bu ülkenin kiliseleri, hepsi bir müzedir. Bunu böyle görmek lazım. Biz nerede konuşuyoruz? TRT Kurdi’de. 20 yıl önce böyle bir şeyi düşünmek mümkün mü?

Şimdi diyorlar ki: ‘Kürtçeyi engelliyorlar.’ Neyi engelliyoruz, kimi engelliyoruz? Şimdi geçen akşam Silvan’da binlerce insanın katıldığı bir konser yapıldı. Kürtçe de söylendi, her şey söyleniyor zaten. Böyle bir ayrım yok.

Şimdi son günlerde ‘İşte sanatçılara engel konuluyor.’ Bu olan olaylar benim dışımda bir kere. Şöyle bir şey var, şunu ayırmamız lazım. Elbette ki kimsenin şarkısının dili sebebiyle, Arapça söyleyebiliyor mu, Kürtçe de söylüyor, söylemeye devam ediyor. Orada terörden kaynaklanan bir irtibat görülmüşse birtakım hassasiyetlerin oluşmasını yok görmemek lazım. Kimse Kürtçe şarkı söylüyor, sanatını icra ediyor diye engelleniyor değil bu ülkede, engellenemez ama şu var. Bakın, bunu dönem dönem mahalli meselelerde de yaşıyoruz. Kürtçe yerel şarkıcılar var. Çalıyorlar mı düğünlerde? Çalıyorlar mı? Ne zaman bir reaksiyon söz konusu oluyor bazen kamu tarafından bazen de insanlar tarafından? Bu şarkılar teröre evrildiği zaman, terör propagandasına döndüğü andan itibaren, ‘Bir dakika dur.’ diyor. Bu, bir siyasal istismardır.

Süleyman Soylu son olarak, “Burada dilin ve sanatın bir kusuru yok. Bunu böyle görmek çok yanlıştır. Bunu Türkçe de söylese, Kürtçe de İngilizce de Arapça da söylese aynısıdır. Arapça DEAŞ propagandası yapsa ben müsaade mi edeceğim veya vatandaş müsaade mi edecek? Kimse dilinden, sanatından dolayı ötekileştirilemez ama teröre karşı geçmişte bir irtibat, iltisak görülmüşse burada halkın, vatandaşın veya kurum ve kuruluşların, birtakım ticari müesseselerin, ‘Ben buna izin vermiyorum’ endişesini yaşamasının da terörle alakaları yok” dedi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu