Politika

Soylu: Dağdaki silahlı eleman sayısı 150’nin altına düştü

“Türkiye’de eylem kabiliyetleri ve varlıkları bitme noktasına geldi”

Bakan Soylu, İstanbul Berberler Odası Olağan Genel Kurulu’nda konuştu, “2014’te tam 5 bin 558 yeni katılımı olan bir örgüttü PKK terör örgütü yani dağa 5 bin 558 kişi gidiyordu. Bugün bırakın katılımı, dağdaki silahlı eleman sayısı 150’nin altına düştü” dedi.

İstanbul Berberler Odasının İstanbul Kongre Merkezi’ndeki olağan genel kurulunda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, berber esnafının Kovid-19 sürecinde zorluklarla mücadele ettiğini, Bilim Kurulu’nun ortaya koyduğu esaslara da tam riayet ettiğini,aşılanmanın arttığını söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafa selam ve muhabbetlerini ileten Soylu, toplumun nabzını tutan esnafın milletin birbiriyle bağını güçlendiren bir mesleğin mensupları olduklarını ifade etti.

Mardin’de dün gerçekleştirdiği temaslara da değinen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakan Soylu, bugün bölgede huzur ve güven ortamının hakim olduğunu, Doğu ve Güneydoğu’ya olduğu gibi bölgeye ve dünyaya karşı da sorumluluklarının bulunduğunu belirtti.Türkiye’nin güçlü ve ekonomik olarak gelişmiş olmasını istediklerine dikkati çeken Soylu, “Sadece kendi hayat standartlarımızın yükselmesi için değil. Biz biliyoruz ki etrafımızdaki coğrafyayı ateşe çevirerek esas hedefleri Türkiye’dir. Biz bunlara o fırsatı vermedik, vermeyeceğiz. Elbette sıkıntılar çektik, acı tecrübeler yaşadık.” diye konuştu.Devletin salgın ve afet dönemlerinde vatandaşlarını yalnız bırakmadığını anlatan Soylu, Türkiye’nin aynı zamanda birçok terör örgütüyle mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti.

Soylu, terör örgütlerinin bölgedeki faaliyetlerine değinerek, şunları söyledi:

Sadece PKK ve DEAŞ, komşumuz olan iki ülkede devlet otoritesini yok etti. Her iki ülke, topraklarının bir bölümünü bu terör örgütlerine kaptırdılar. Türkiye’den ise çakıl taşı bile koparamazlar. Türkiye’de eylem kabiliyetleri ve varlıkları bitme noktasına geldi. 2014’te tam 5 bin 558 yeni katılımı olan bir örgüttü PKK terör örgütü yani dağa 5 bin 558 kişi gidiyordu. Bugün bırakın katılımı, dağdaki silahlı eleman sayısı Allah’a hamdolsun 150’nin altına düştü. Eylem sayısı 2014’te yıllık 2 bin 817’ydi, 2021 sonu itibarıyla eylem sayısı 141 oldu. 2014 yılına göre Doğu ve Güneydoğu illerindeki organize sanayi bölgelerine kayıtlı bulunan işletme sayısı yüzde 61, ticaret siciline kayıtlı faal üye sayısı yüzde 92, üniversite öğrencisi sayısı yüzde 104, 100 bin kişiye düşen doktor sayısı yüzde 42, 100 bin öğrenciye düşen öğretmen sayısı yüzde 32, lisanslı sporcu sayısı ise yüzde 140 arttı.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu